Jak ochránit hráz při porodu

Pro mhoho žen je porod spojen i s obavou o to, zda při porodu nebudou poraněné a jaký vliv bude mít porod na sexuální život.

To zda bude žena při porodu poraněná záleží na několika faktorech. Asi čtvrtina žen, které rodí své první miminko nemá vůbec žádné poranění, většina jich má s dobrou péčí pouze malé oděrky či drobné trhlinky, které nevyžadují zašití nebo pouze pár drobných stehů a opravdu úplná menšina má větší poranění až do svalu, které svým rozsahem a hloubkou odpovídá nástřihu hráze.

U žen, které rodí své druhé miminko záleží na tom, zda při prvním porodu byly nastřižené či ne. Pokud ano mají trochu vyšší riziko, že jizva povolí a budou poraněné jinak mají šanci asi 50% že projdou porodem bez poranění.

Jak je to s nástřihy hráze? 

Nástřih hráze je chirurgické rozšíření vaginy, které může o několik minut urychlit druhou dobu porodní. Provádí se ostrými nůžkami, které se rozevřou a vloží do vaginy a při kontrakci lékař/ka střihne. Měl by se používat pouze v případě, že má miminko vážný nedostatek kyslíku a je potřeba, aby se narodilo rychle a mohlo začít samo dýchat. Tato situace nastává cca u 2,5% porodů.

Výzkumy se nepotvrdilo se, že by nástřih hráze měl jakýkoli pozitivní efekt na stav dítěte u předčasně narozených dětí ani u porodů koncem pánevním. Nepotvrdilo se, že by nástřih hráze měl jakýkoli pozitivní efekt pro matku, jak se dříve uvádělo.

Z výzkumů naopak vyplývá, že ženy, kterým byl proveden nástřih hráze mají vyšší riziko infekce, krevní ztráty, zažívají větší bolest než ženy, které se natrhly samovolně, nástřih se hůře hojí, je spojen s dlouhodobější bolestivostí při sexu a s vyšší pravděpodobností ochabnutí svalstava pánevního dna a močovou inkontinencí či inkontinecní stolice.

Světová zdravotnícká organizace proto striktně určila, že míra nástřihů hráze by v žádné porodnici neměla překročit 10%.

Není opodstatněné jeho preventivní užívání, nástřih hráze není prevencí před poraněním, žena po nástřihu je poraněná a vyžaduje šití a dlouhé hojení. V ČR se však situace v jednotlivých porodnicích značně liší, od 4% nástřihů po 80% (v některých porodnicích končí s nástřihem hráze až 100% prvorodiček).

Pokud z porodnice nechcete odcházet s šitím, je tedy dobré vybrat takovou porodnici, která má nástřihů hráze co nejmenší procento. Protože její užití je často spíše ovlivněno zvyklostmi dané porodnice než skutečnými medicínskými důvody.

Je pro ženy lepší nástřih nebo natržení? 

Z výzkumů vyplývá, že je pro ženy jednoznačně lešpí spontánní natržení než nástřih. Nástřih se dělá u každé ženy na stejném místě, jizva je velká cca 8 cm a hluboká 4 cm, to je poměrně velký zásah do pánevního dna. Navíc při znalosti jeho struktury je mediolaterální epiziotomie (střižená do strany) anatomicky nelogická – asymetrická.

Spontání poranění se naopak vždy udělá na nejtenším místě, kde většinou nevedou větší cévy, je spíše povrchové a může být různě veliké. Pokud se nestřihá, žena má do poslední chvíle šanci, že nebude poraněná vůbec nebo jen nepatrně.

Ale jak už se jednou střihne, žena je poraněná a je potřeba jí zašít.

Spontánní poranění méně krvácí a mnohem lépe se hojí.

Většinou nemá dlouhodobý vliv na sexuální život, partneři tak na konci šestinedělí mohou zase začít sexuálně žít bez jakýchkoli potíží.

Naopak ženy po nástřihu hráze často hovoří o tom, že návrat k sexuálnímu životu trval mnoho měsíců, kvůli bolestivosti v jizvě.

Co mohu udělat, abych se neporanila?

  • Už v těhotenství můžete pracovat na tom, abyste nebyla poraněná. Základ je, aby vagina byla zdravá, tedy abyste se zbavila případných infekcí, jako například kvasinek, které jsou v těhotenství běžné. Pokud trpíte na kvasinkovou infekci poraďte se se svou porodní asistentkou nebo lékařem jak ji léčit. Kromě lokálně aplikovaných léčiv je důležitá je zdravá strava, bez nadměrného množství cukru. Důležité je také pečovat o zdravou střevní mikroflóru- – pochva a konečník jsou velmi blízko sebe.
  • Dalším doporučením je jíst lněné semínko, které pomáhá pochvu lubrikovat, což pak při porodu usnadňuje vyklouznutí miminka ven.
  • Můžete si masírovat hráz, což se provádí jemnými krouživými pohyby na kůži mezi pochvou a konečníkem, k tomu můžete použít speciální masážní olej přímo namíchaný k masáži hráze nebo klidně postačí kuchyňský olivový či kokosový. Pozor olej by se neměl dostat houběji do pochvy, kde by mohl způsobit zánět. Při masírování se prsty zavádí do vaginy maximálně na první článek prstů tzn. Cca 2cm. Smyslem je masírovat přechod mezi kůží a sliznicí a kůži venku nikoli vaginu zevnitř. Začím můžete klidně už od poloviny těhotentsví.
  • Některé ženy také mají dobrou zkušenost s balonkem Epi-no či Aniball. Tento balonek se od 36. týdne těhotenství zavádí do pochvy, kde se mírně nafoukne a pak se žena snaží vydýchat ho ven, postupně den po dni zvyšuje nafouknutí balónku až se dostane na velikost hlavičky miminka.
  • Velmi dobrou přípravou na porod je také sex, při kterém je pochva přirozeně procvičována.
  • Doporučuji také cvičit pánevní dno, to se můžete naučit třeba na cvičení pro těhotné. Smyslem není ani tak posílit svaly jako spíš vůbec procítit, že svaly pánevního dna můžete ovládat vůlí a naučit se je uvolnit, což využijete při porodu, kdy miminko snáze projde uvolněným pánevním dnem než zaťatým.
  • Pokud již jste rodila a máte z předchozího porodu jizvu, je dobré o ni v těhotenství pečovat, masírovat ji, aby zvláčněla a při porodu dobře držela.

Co mohu udělat přímo při porodu?

Abyste nebyla poraněná je důležité, aby vypuzovací fáze porodu byla co nejšetrnější, aby miminko z porodních cest nevystřelilo moc rychle. V postatě platí, čím pomaleji a jemněji tím lépe pro vás a především pro miminko. Pravidlo číslo jedna tedy zní:

Hlavně nespěchat.

  • Doporučuji tlačit dle svých potřeb a to ideálně až ve chvíli, kdy vaše tělo tlačí samo a v podstatě to nemůžete ovládat. Rozhodně není dobré tlačit na sílu nebo ve chvíli, kdy ještě nemáte nutkání na tlačení, porodní cesty by totiž mohly zbytečně otéct. Nedoporučuji tzv. řízené tlačení, kdy vám někdo diktuje kdy a jak dlouho máte tlačit, je to nešetrné pro vás a především pro miminko.
  • Doporučuji miminko spíše vydýchat než vytlačit, pokud to jde (někdy tělo samo tlačí tak intenzivně, že to vůbec nejde ovládat vůlí. Pak je dobré alespoň se co nejvíce snažit uvolnit a nechat tělo ať dělá co potřebuje…)
  • Velmi důležitá je poloha ve II. době porodní, doporučuji se vyhnout poloze v leže na zádech, kdy je největší riziko poranění a tato poloha je také nejnáročnější pro miminko, protože mu nepomáhá gravitace. Doporučuji pro tlačení polohu v kleče, na všech čtyřech nebo v podřepu či na boku.
  • Velmi výhodné je, když plodová voda odejde až úplně na závěr porodu, protože blány, které obalují miminko a drží plodovou vodu jsou velmi kluzké a tím pomáhají snadnějšímu průchodu hlavičky porodními cestami. Takže je velmi vhodné vyhnout se umělému protržení vaku blan.
  • Můžete také požádat porodní asistentku, aby při průchodu hlavičky přes hráz přidržela na hrázi teplý obklad a tím podpořila uvolnění tkání hráze a zabránila příliš rychlému vyklouznutí miminka ven.
  • Některé ženy mají také obrou zkušenost s tím, když porodní asistentka pro zvláčnění hráze při průchodu hlavičky jemně natřela východ z pochvy olejem například olivovým či mandlovým, aby hlavička lépe vyklouzla ven.

Některé medicínské postupy naopak zvyšují riziko poranění, proto je dobré se jim pokud možno vyhnout.

Patří mezi ně:

  • Časté vaginální vyšetřování, které způsobuje, že je hráz otlačená a náchylnější k poranění, navíc dochází při vyšetření k odstranění přirozené poševní lubrikace, která měla sloužit k hladšímu vyklouznutí miminka. Ideální je tedy do vaginy při porodu vůbec nesahat, progresi porodu je možné sledovat i jinými metodami.
  • Zásadne nědoporučuji, aby personál jakkoli hráz při průchodu hlavičky roztahoval či masíroval, je to většinou velice bolestivé a dochází k traumatizaci tkáně a většímu riziku poranění.
  • Dalším zákrokem, kterému je dobré se vyhnout je tzv. „skákání na břicho“ neboli Kristellerova exprese, při nadměrném tlaku, kdy miminko projde porodními cestami nepřirozeně rychle může dojít k prasknutí hráze.
  • Doporučuji vyhnout se i užití umělého oxytocinu, ten způsobuje nepřirozeně dlouhé a silné kontrakce, při kterých miminko má nedostatek kyslíku a je pak častěji nutný nástřih. Při oxytocinových kontrakcích může být průchod hlavičky porodními cestami  příliš rychlý, což může opět vést k tomu, že hráz nemá dostatek času, aby se přirozeně rozvinula a přizpůsobila porodu a může dojít k jejímu poranění.
  • Také epidurální analgezie má negativní vliv na výskyt porodního poranění, protože žena často není schopna tlačit vlastní silou, je tedy potřeba porod aktivně vést a urychlovat což opět vede k většímu riziku poranění. Ve chvíli, kdy má žena při epidurálu dolní polovinu těla otupělou nemůže dobře spolupracovat s miminkem, volit vhodné polohy a tlačit dle svých pocitů, protože prostě necítí.
  • Doporučuji, jak už bylo zmíněno, vyhnout se umělému protržení plodových obalů neboli puštění plodové vody, která chrání před poraněním hlavičku miminka i vaginu, ideální je, když plodová voda odteče až úplně na závěr porodu těsně před narozením miminka.
  • Důležité také je, aby v momentě narození miminka nikdo s hlavičkou nemanipuloval netahal za ni při porodu ramínek, je potřeba dát porodu čas, počkat až miminko samo dotočí a vyklouzne, je normální, když se narodí hlavička a pak kontrakce ustane a za několik desítek vteřin přijde další kontrakce a až pak se narodí ramínka a zbytek tělíčka. Miminko velmi dobře ví, jak se má dostat ven a když budeme moc zasahovat můžemé celé věci víc uškodit než prospět a co se týče porodního poranění jak ženy tak i dítěte platí to dvojnásob.

Na závěr bych chtěla zdůraznit, že pro bezpečný porod je velice důležité, aby se žena mohla uvolnit, aby nebyla stažená nebo dokonce v křeči. Proto je důležité věnovat pozornost podmínkám ve kterých se porod odehrává. Ideální podmínky pro porod jsou ..

.. ticho, teplo, přítmí, pocit, že ženu nikdo nesleduje, že jí nikdo nehodnotí, pocit, že je v bezpečí, že má porod ve svých rukou.

Pokud má žena takové podmínky, pak se snadno uvolní a miminko bez problémů pustí. Vše co ženu ruší porod znesnadňuje, vše co ženě pomáhá uvolnit se, dělá porod bezpečnější.

Velmi doporučuji mít k porodu svou vlastní porodní asistentku, která o Vás bude pečovat tak jak se dohodnete, a se kterou dopředu proberete, jak je pro Vás ochrana hráze důležitá. To zda porodem projdete bez poranění, totiž z velké části závisí na tom, zda člověk, který o Vás pečuje, umí podporovat ženy v přirozeném porodu.

Tagy:
autorka článků na blogu