Jak zvládnout porod bez partnera?

Být při porodu sama není pro většinu žen optimální řešení. Jako psycholožka se domnívám, že to v určitých případech může být i vyloženě škodlivé. Když už ale žena nemá jinou volbu, těch možností, co v takové situaci dělat, abyste porodem prošla co nejsnáze, je samozřejmě více.

Ať už je důvodem, proč při porodu budete bez partnera, to, že má takové pracovní podmínky, že není jisté, že ho uvolní z práce, že to stihne, že se při představě porodu cítí nekonfortně a nechce u něj být, nebo zkrátka partnera v době porodu nemáte nebo jeho přítomnost zakazují protiepidemická opatření, tahle situace pro Vás může být psychicky náročná a je dobré se na ni připravit.

Jaké tedy máte možnosti?

  • Za prvé je dobré vědět, že existují služby profesionální podpory a doprovodu k porodu. V ČR máme jak soukromé porodní asistentky, zdravotnické odbornice na těhotenství, porod, šestinedělí a kojení, které si můžete najmout a budou o Vás pečovat jak po fyzické tak psychické stránce, například ve Vámi vybrané porodnici, se kterou mohou mít smlouvu (ale nemusí) nebo duly, které se zaměřují na psychickou podporu a komfort rodicí ženy (nejsou zdravotnice).
  • Existují také služby profesionální podpory on-line nebo přes telefon, které lze využít jak před porodem tak přímo při porodu.
  • Můžete samozřejmě také zvážit to, zda o doprovod k porodu požádat nějakou blízkou kamarádku, která má sama dobrou zkušenost s porodem, sestru, maminku či jinou blízkou osobu, se kterou se cítíte příjemně a v bezpečí.
  • Žena také může mít blízkou osobu alespoň přes aplikace, které umožňují například videohovory. Může mít svou podporu aspoň tak zvaně „na drátě“. Takže nezůstane úplně sama. (například v případě, kdy z epidemiologických důvodů není možné mít blízkou osobu s sebou fyzicky, nebo blízká osoba či partner jsou daleko a nemohou nebo nestihnout k porodu přijet)
  • Mezi ženami je velmi silná vlna solidarity. Už jen pocit, kolik lidí na rodící ženu myslí a vysílá jí alespoň na dálku podporu a sílu je jistě podpůrný. Ten pocit, „jsme v tom spolu“ s ostatními ženami – může být silná podpůrná myšlenka.
  • Dále doporučuji si to v porodnici co nejvíce zabydlet – vzít si s sebou fotky svých blízkých, případně svého muže, starších dětí… Vzít si svůj oblíbený polštář, plyšáka, talisman, cokoli, co ženě bude připomínat domov.
  • Můžete si také vzít mužovo „propocené“ tričko, které vám bude připomínat jeho vůni a pomáhat spouštět tu správnou podpůrnou chemii, pokud u porodu nemůže být osobně.
  • Muž nebo blízcí Vám mohou na papír napsat nějaký kratičký vzkaz – třeba „Miluji tě, vím, že to zvládněš!“… cokoli… a Vy si tent vzkaz můžete při porodu číst, mít ho u sebe jako slova podpory…
  • Z přírodních podpůrných prostředků mi přijdou super třeba Bachovy krizové kapky – nakapat 4 kapky pod jazyk, kdykoli se necítíte komfortně.
  • Určitě doporučuji napsat porodní plán a v něm vyjádřit svá přání ohledně péče při porodu a po něm. Toto vnímám jako naprosto klíčové! Mnoho žen vnímá svého muže jako někoho, kdo usnadní komunikace se zdravotnickým personálem, když už žena bude ve fázi, kdy se bude plně potřebovat soustředit na porod a ne řešit něco kolem. Když u sebe nemůže mít muže ani nikoho jiného blízkého, může se spolehnout už jen na předem napsaný porodní plán.
  • Jako dobré kompromisní řešení například pro situace pandemie mi připadá najít si svou komunitní porodní asistentku a zůstat co nejdéle v první době porodní doma s podporou svého muže či blízkých a porodní asistentky. Prostě načasovat odjezd do porodnice tak, aby tam žena strávila minimum času a pak se brzy vrátila ambulantně domů, kde o ni dál bude pečovat její porodní asistentka a partner. Takto lze v porodnici klidně strávit třeba jen celkem tři hodiny. Přijet, za hodinku porodit a za další dvě, když je vše v pořádku, jet zase domů. V době strachu před šířením nákazy je to ideální řešení – strávit ve zdravotnickém zařízení minimum času. Ideální i pro přetížené zdravotníky. Žena by ale rozhodně neměla zústávat doma dlouho sama.
  • Můžete si také napsat na papír odpověď na otázku: „Co potřebuji, abych se cítila v bezpečí?“ Nebo: „Co mi pomáhá, když jsem v nějaké důležité nebo náročné situaci?“ Máte nějaké osvědčené postupy, které vám pomáhají hodit se do pohody a uvolnění? Promyslete, co z toho se dá zrealizovat i v porodnici.
  • A to nejdůležitější na závěr, žena na porod nikdy nebude sama, protože má své miminko, svého porodního parťáka v děloze, jsou v tom spolu. Je dobré naladit se na miminko, říkat mu, že to spolu zvládnete, že si pomůžete…
  • V případě, že žijete bez partnera je dobré promyslet také to, kdo o Vás bude pečovat po návratu z porodnice v období šestinedělí. Opět existují profesionální služby, jak porodních asistentek tak poporodních dul. A nebo v ledasčem mohou pomoci kamarádky a příbuzní. Jen je důležité na toto klíčové poporodní období v plánování nezapoměnout. Protože porodem to nekončí, ale začíná.
Tagy:
autorka článků na blogu