Koronavirus a porod

Otázky pokládala Tereza Víchová, vitalia.cz

Jsou pro těhotné nějaká obecná doporučení, jakými se řídit v aktuální době? Která by se lišila od těch obecných pro všechny. Jak je to s preventivními prohlídkami, když vše preventivní se jinak odkládá?

Velmi rozumná mi připadají doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro těhotné, rodící a kojící ženy v době koronavirové epidemie. Originál ZDE 

Dočteme se tady, že těhotné ženy podle dostupných statistik nejsou více ohroženy než běžná populace a nehrozí u nich závažný průběh onemocnění pokud jsou jinak zdravé. Je vhodné, aby dodržovaly stejná hygienická opatření jako běžná populace tedy: často si mýt ruce, dodržovat bezpečný odstup od ostatních osob, vyhnout se dotýkání očí, nosu a pusy, kýchat do kapesníčku či ohnutého lokte a kapesníčky ihned zlikvidovat.

Preventivní prohlídky je možné u zdravé těhotné ženy s normálním těhotenstvím odložit v průběhu těhotenství klidně o 14 dní. v posledním měsící o týden. Doporučovaná frekcence prohlídek je jednou za 4-6 týdnů, poslední měsíc jednou za týden. 

Mohou těhotné využívat služeb komunitní porodní asistentky? Může to být bezpečnější náhrada za preventivní prohlídky u gynekologa?

Ano. Pro zdravou nízkorizikovou těhotnou, kterých je většina, je poradna porodní asistentky plnohodnotnou možností péče. Může to být bezpečnější náhrada za péči gynekologa, pokud přijde porodní asistentka za ženou domů. Ženy se tak vyhnou chození do zdravotnického zařízení, kde se může pohybovat mnoho osob – potenciálních přenašečů. Porodní asistentka také za den stihne poskytnout péči daleko menšímu množství lidí než gynekolog a tím se také snižuje riziko nákazy… Vnímám poradnu porodní asistentky v tuto chvíli jako nejbezpečnější řešení.

Předporodní kurzy – jak je teď absolvovat v omezeném režimu volného pohybu? Viděla jsem, že PA nebo duly pořádají něco online, jsou na telefonech – můžeme nějak shrnout možnosti?

Výhodou dnešní doby je velké množství on-line programů pro těhotné. Ať již se jedná o předporodní kurzy formou videí či videokonferencí nebo třeba e-booky. Například na mých stránkách najdete tři e-booky věnované přípravě na porod a jeden o kojení a šestinedělí a péči o malé miminko. To vše jsou určitě dobré možnosti, jak se připravit a získat informace. Osobní setkání s porodní asistentkou to ovšem úplně nenahradí. Mnoho porodních asistentek nabízí také telefonické poradenství nebo poradenství po skypu což je skvělá příležitost, jak s někým probrat své otázky a případné obavy týkající se porodu a prvních dní s miminkem.

Zákaz přítomnosti otců u porodu platí všude, omezení bondingu jsem ale pochopila, že zavádějí jen někde?

Omezení bondingu nespadá do oficiálních doporučení, ale vyplývá z omezení přítomnosti otců u porodu. Některá zdravotnická zařízení totiž bonding, tedy velice důležitý kontakt kůže na kůži mezi matkou a miminkem ihned po porodu, podmiňují přítomností doprovázející osoby. Personál se zkrátka bojí nechat ženu s miminkem v náručí na porodním sále samotnou a nemá kapacity tam se ženou být a dohlížet na ni. A tak ženám miminka odnáší. To vnímám jako hrubé porušení práv dítěte – které má právo na non-stop přítomnost zákonného zástupce.

Toto opatření tedy nemá oporu v zákoně a pokud s tím žena nesouhlasí personál jí nemůže dítě proti její vůli vzít.

Vrátím-li se ještě na chvíli k výše zmiňovaným doporučením WHO pro péči o rodičku a novorozence v období epidemie covid-19, WHO výslovně doporučuje, aby ženy měly při porodu doprovod dle své vlastní volby. Doufám že se k tomuto doporučení brzy přidá nejen Unie porodních asistentek, která na toto téma napsala skvělé prohlášení, ale  i naše vláda a ženy zase budou moci u porodu mít podporu svých partnerů. Je totiž prokázáno, že podpora blízké osoby činí průběh porodu bezpečnější, hladší a kratší. Vzhledem k tomu, že je velmi nepravděpodobné, že by muž, který žije s ženou v jedné domácnosti virus měl a ona ne, opatření zdravotnickému personálu žádné výhody nepřináší. Naopak mají zdravotníci se ženami, které na porod zůstávají samy, více práce, tráví u nich více času a riziko nákazy se naopak může tím pádem zvyšovat. Osobně si myslím, že je toto opatření trochu zbrklé a nedomyšlené a doufám, že se brzy změní.

A následně tedy: Jak se připravit na situaci, že jsem na to celé sama?

Osobně se jsem přesvědčena, že být při porodu sama není pro většinu žen dobré řešení. Jako psycholožka se domnívám, že to v určitých případech může být vyloženě škodlivé. Když už ale žena nemá jinou možnost, těch možností, co dělat je samozřejmě více.

Jak už bylo zmíněno existují služby profesionální podpory on-line nebo přes telefon, které lze využít jak před porodem tak přímo při porodu. Žena také může mít blízkou osobu zdarma alespoň přes aplikace, které umožňují například videohovory. Může mít svého muže aspoň tak zvaně „na drátě“. Takže nezůstane úplně sama.

Mezi ženami se zvedá velmi silná vlna solidarity, už jen pocit, kolik lidí na rodící ženu myslí a vysílá jí alespoň na dálku podporu a sílu je jistě podpůrný. Ten pocit, „jsme v tom spolu“ s ostatními ženami – může být silná podpůrná myšlenka.

Doporučila bych si to v porodnici prostě co nejvíce zabydlet – vzít si s sebou fotky svých blízkých, svého muže, starších dětí… Vzít si svůj oblíbený polštář, plyšáka, talisman, cokoli, co ženě bude připomínat domov.

Může si také vzít mužovo „propocené“ tričko, které jí bude připomínat jeho vůni a pomáhat jí spouštět tu správnou podpůrnou chemii.

Muž může své ženě na papír napsat nějaký kratičký vzkaz – třeba „Miluji tě, vím, že to zvládněš!“… cokoli… a žena si tent vzkaz může při porodu číst, mít ho u sebe jako slova podpory…

Z přírodních podpůrných prostředků mi přijdou super třeba Bachovy krizové kapky – nakapat 4 kapky pod jazyk, kdykoli se žena necítí komfortně.

Určitě doporučuji napsat porodní plán a v něm vyjádřit svá přání ohledně péče při porodu a po něm. Toto vnímám jako naprosto klíčové! Mnoho žen vnímá svého muže jako někoho, kdo usnadní komunikace se zdravotnickým personálem, když už žena bude ve fázi, kdy se bude plně potřebovat soustředit na porod a ne řešit něco kolem. Když u sebe nemůže mít muže, může se spolehnout už jen na předem napsaný porodní plán.

Jako dobré kompromisní řešení mi připadá najít si svou komunitní porodní asistentku a zůstat co nejdéle v první době porodní doma s podporou svého muže a porodní asistentky. Prostě načasovat odjezd do porodnice tak, aby tam žena strávila minimum času a pak se brzy vrátila ambulantně domů, kde o ni dál bude pečovat její porodní asistentka a partner. Takto lze v porodnici klidně strávit třeba jen celkem tři hodiny. Přijet, za hodinku porodit a za další dvě, když je v še v pořádku, jet zase domů. V době strachu před šířením nákazy je to ideální řešení – strávit ve zdravotnickém zařízení minimum času. Ideální i pro přetížené zdravotníky.

A to nejdůležitější, žena na porod nikdy nebude sama, protože má své miminko, svého porodního parťáka v děloze, jsou v tom spolu. Je dobré naladit se na miminko, říkat mu, že to spolu zvládnete, že si pomůžete…

Myslíte, že teď stoupne počet žen, které rodí doma?

Ano. Počet žen, které se na poslední chvíli rozhodují rodit doma již stoupá. I mě jako porodní asistentku od chvíle, kdy byl vyhlášen zákaz přítomnosti otců u porodu v porodnici, každý den oslovuje několik žen v termínu porodu s žádostí o doprovod k porodu doma. Je to velmi závažná situace. Porod doma je z mého odbornégo hlediska dobrý nápad pro zdravou ženu se zdravým těhotenstvím v termínu, která si přeje porodit doma, ne pro ženu, která chce rodit v porodnici, ale nemůže si tam vzít partnera, tak se uchýlí k porodu doma jako k nouzovému řešení. A bohužel stoupá i počet žen, které neseženou k porodu doma žádnou odbornou pomoc a rodí samy neasistovaně. To je skutečně nebezpečné a zoufalé. Je mi těhotných žen v této situaci nesmírně líto.

Tagy:
autorka článků na blogu