Návod pro záchranu planety

Tento text je poslední kapitolou ročníkové práce na Téma Současná ekologická krize, kterou sepsala má třináctiletá dcera v rámci svého studia osmé třídy. A já, jakožto taková ta hrdá matka, považuji její text za natolik čtivý a inspirativní, že mi to nedá a musím ho sdílet 🙂

Co může dělat každý jednotlivec ke zlepšení celkového stavu naší planety? Zde jsou všemožné tipy. V poslední kapitole je zaznamenáno co nejvíce nejrůznějších nápadů, podle kterých se může každý inspirovat a začít s drobnými změnami v každodenním životě, které dohromady utvoří velké změny, na cestě lepším směrem. Budou rozděleny do pěti různých okruhů, s tím, že každý má rozdílné téma.

Voda

Na planetě Zemi stále přibývají lidé. Dnes je jich téměř osm miliard. Vody ale zůstává stále stejně. Na každého člověka tím pádem připadá vody čím dál méně. To je důvod, proč s vodou šetřit. Mnozí lidé to ale stále netuší, nebo se odmítají vzdát svého komfortu. Zde vám ale nabídnu mnoho tipů, jak s vodou šetřit a přitom být stále jaksepatří. Když se rozhodnete, budete spokojeni i při šetření s vodou a ostatními způsoby chránění planety. 

  • Voda na pití samozřejmě chutná lépe studená, když ale čekáme až ta vlažná odteče, většinou se jí zbytečně moc vyplýtvá. Můžete zkusit, dávat si jednu láhev s vodou do ledničky, aby byla vychlazená už předem.
  • Při mytí nádobí je to totéž. Napustit do umyvadla vodu a nádobí mýt v ní je lepší varianta. Můžete připojit i ekologické saponáty. Doporučuji značku Ecover, která se aktivně zapojuje do boje proti klimatickým změnám a například i plastovému odpadu, přináší ekologicky odpovědné mycí prostředky a je autorem kampaně …hešteg… letsliveclean.
  • Zbytečně nepoužívat pěnu do koupele. 
  • Při mydlení rukou nenechat vodu téct zapnout ji až po namydlení.
  • Na pláži se může povalovat kromě opalujících se lidí i spoustu odpadků, když se tedy budete chystat vyrazit se koupat, vezměte si s sebou pytel na odpadky a třeba jich pár z té pláže přeneste nejlépe do tříděného odpadu.
  • Jednou za čas je horká koupel opravdu skvělá, ale opravdu jen jednou za čas. A když už si ji dopřejeme, napuštěnou vodou, která by jinak odtekla bez dalšího využití, třeba zalijte rostliny, co ve svém domě/bytě pěstujete. 
  • Při sprchování nebo koupání plýtváme vodou opravdu hodně. Zkuste svou dobu sprchování zkrátit na polovinu, ušetříte polovinu vody. 

Zvířata

Zvířata nesou tuto změnu opravdu špatně, možná by bylo na místě jim nějakým způsobem pomoci.

  • Pro ptáctvo můžete třeba na jaře nebo v létě udělat koupaliště nebo pítko  a v zimě krmítko. 
  • Pokud máte zahradu, nechte někde v koutku trochu větví či polen, nebo pár plochých kamenů, na kterých se budou moci vyhřívat. Vytvoříte tak vhodné prostředí pro spoustu druhů zvířat. Kdyby jste si troufli na ještě vyšší level, můžete místo roští na zahradu vysázet keře, ty jsou vhodným útočištěm hlavně pro ptáčky, jako jsou například vrabci. 
  • Omezte spotřebu masa, jeho “výroba” je v takto masových množstvích pro planetu obrovská zátěž.

Zeleň

Pralesy se kácí. Ve městech se místo zelené plochy postaví nové domy. Na světě pro zeleň ale stále musí být místo, jelikož, když nebude ona, nebude kyslík a tím pádem nebudou ani lidi. Stromy potřebujeme k životu. Poslední dobou se ale jejich život nevyvíjí moc dobře.

  • Co takhle jich pár zasadit? Když si u toho nechcete špinit ruce, můžete začít používat vyhledávač Ecosia, který za peníze které vydělal na reklamách sází stromy. 
  • Samozřejmě šetřit papírem.
  • Ve většině obchodů už používají papírové tašky, jejich výroba je ale mnohem náročnější než plastových. Proto by bylo nejlepší mít při nákupu vždy po ruce svoji vlastní tašku. Toho můžete docílit tím že si například do auta/batohu dáte pár již použitých papírových tašek a použijete je znovu hned při dalším nákupu. 
  • Když už tedy nakupujeme, je lepší si vybírat české výrobky. Nepřeváželi je velkou dálku a tak tolik neznečistily prostředí. 
  • Ještě další krok je kupovat a jíst biopotraviny, ty na které se nepoužívají pesticidy a ostatní chemické látky, které ohrožují nejen přírodu, spodní vody, řeky, potoky, jezera ale i naše tělo. Chemicky upravované potraviny jsou navíc chudé na vitamíny… zdroj… . 
  • Vlastně úplně nejlepší by bylo si ovoce pěstovat na vlastní zahrádce. Ale třeba takové vlastní pole se sežene poměrně těžce. Přitom i to by bylo potřeba. Velké lány jediné rostliny – monokultury, kde každou chvíli jezdí kombajn či traktor, bez jediného remízku a navíc stříkané chemikáliemi a umělými hnojivy, jsou katastrofa pro přírodu, ničí půdu, hmyz, způsobují nedostatek vody v krajině a neodpovídají přirozeným biotopům pro mnohá zvířata.  Bio varianta bude v tomto případě nejlepší.

Energie

Dnešní svět si nejde představit bez elektřiny a jiných typů energie. Možná jsme si na ně až moc zvykli a tak používáme větší množství než by by bylo zapotřebí. Jen málo lidí používá jenom tolik, kolik potřebuje.

Šetřit energií není nic těžkého, stačí třeba:

  • Svítit jenom v místnosti ve které se nacházíte a například úspornými žárovkami,
  • jen o stupeň zmírnit topení, 
  • sprchovat se spíše vlažnější než horkou vodou. 
  • Do školy či do práce začněte s teplými měsíci jezdit na kole a celkově se zkuste vašemu autu spíše vyhýbat. 
  • Používejte dobíjecí baterie. 
  • Když si domixujete své smoothie, prostě akorát vypojte mixér ze zásuvky, to platí u veškerých zařízení na elektřinu.
  • A nakonec, i poklička na hrnci může změnit svět.

Věci

Věci hrají v našem životě velkou roli. Někdy je ale velká až moc. Přitom se ani nezajímáme o jejich původ nebo osud poté, co nám doslouží. 

  • Než nějakou věc vyhodíte, zkuste se zamyslet nad tím, jestli ji už opravdu nepotřebujete, nebo jestli nevíte o někom kdo by ji zrovna potřeboval. Například do obchodů s oblečením z druhé ruky můžete darovat svoje staré, pro vás už nepotřebné oblečení. Pokud je rozbitá a vy si místo ní chcete koupit stejnou ale funkční, co ji radši zkusit zpravit? Pokud si na to netroufáte sami, existují různé profesionální opravárny. 
  • Když si něco nového chcete koupit, zase se zamyslete nad tím, jestli tuto konkrétní věc opravdu potřebuji a jestli je opravdu kvalitní a vydrží mi na dlouhé časy, nebo se rozpadne po prvním použití.
  • Pokud jde o jídlo, které bývá většinou zabalené v plastu, můžete zkusit lepší variantu v podobě bezobalového obchodu, kam si přinesete vlastní obaly které budete moci používat pořád dokola. V Olomouci máme hned tři, jeden s názvem Olomouc bez obalu, poblíž centra, ulice Kateřinská 10, druhý Beze stopy Komenského 14 a třetí GRAM, na ulici Litovelská 2A, který mimo jiné ve svém sortimentu nabízí i drogerijní zboží.
  • Něco tak samozřejmého zde snad ani nemusím psát, ale kdyby někdo stále nevěděl, třiďte odpad na papír, plast a třeba i hliník se vyplatí. Nejlepší je ale žádný odpad nevytvářet. Proto si věci co nepoužíváte tak často (třeba vrtačku) raději půjčte od souseda.
  • Noste si vlastní, nejlépe skleněnou, láhev s pitím. Svačinu bez zbytečného plastu. A postupně můžete krůček po krůčku vyměnit jednorázové za své vlastní znovupoužitelné. 
  • Na oběd který si z restaurace potřebujete vzít s sebou si připravte vlastní krabičku. A na kafe s sebou si k automatu nebo do kavárny přineste vlastní hrnek.
  • Vyměňte plastový kartáček za rozložitelný.

Závěr

Doufám, že jste po přečtení mé ročníkové práce neupadli do deprese. Ještě stále je naděje. A každý, byť jen drobný, krůček se počítá.

“Bílí pominou, možná dříve než všechny ostatní kmeny. Pokračujte se zamořováním svého lože a jedné noci se udusíte ve svém vlastním odpadu. “

“Až budou vsichni buvoli pobiti, divocí koně zkroceni, až budou skryté kouty lesa ztěžklé prachem mnoha lidí a pohled na plodné pahorky zohavený mluvícími dráty, kde potom bude houština, kde bude orel. “

Oba tyto citáty jsou z řeči Jsme části země, od náčelníka Seattlea k prezidentu spojených států v roce 1855 . Platí ale až dodnes…

Text: Rozálie Neubertová 2020

autorka článků na blogu