Kdy odjet do porodnice?

Kdy nastává chvíle vydat se do porodnice?

Záleží to na tom, zda chcete odjet do porodnice co nejdříve, nebo později, nebo až na poslední chvíli.

Obecně, pokud odteče plodová voda, je dobré kontaktovat svou porodní asistentku, která přijede k vám domů a zkontroluje, zda je vše v pořádku, pokud ano, nemusíte hned odjíždět do porodnice, můžete počkat doma, než se porod pořádně rozběhne. Pokud nemáte porodní asistentku a odteče voda, je čirá nebo narůžovělá a miminko se normálně hýbe, můžete zůstat doma, než se porod rozběhne. Pokud porod začne stahy, ale voda neodtekla, můžete být doma, dokud se tam cítíte dobře. Ideální je mít u sebe svou porodní asistentku, která průběžne kontroluje stav miminka a průběh porodu. Do porodnice pak doporučuji odjet ve chvíli, kdy jsou kontrakce delší dobu opravdu intenzivní tak, že si musíte hlasitě ulevovat a jednotlivé kontrakce trvají alespoň 40-60 sekund. Dobré je odjet do porodnice, kdykoli máte nějaké pochybnosti a nemáte svou porodní asistentku, se kterou byste to mohly probrat.

Odtok plodové vody – měla by si těhotná žena po odtoku plodové vody lehnout na záda, aby nedošlo k případném přiskřípnutí pupeční šňůry hlavičkou, jak je uváděno v některých rádcích pro rodičky?

Riziko prolapsu pupečníku je zvláště u prvorodiček velice malé. Miminko bývá většinou již velmi dlouho před začátkem porodu nízko v pánvi a svou hlavičkou v podstatě ucpe vchod do pánve, takže se tam pupečník nemůže dostat a uskřípnout se. Pokud vám vaše porodní asistentka či lékař ke konci těhotenství řeknou, že je miminko hezky nízko, nemusíte se prolapsu bát. A není tedy nutné lehat si na záda, ani hned odjet do porodnice.

  • jak žena pozná, jedná-li se skutečně o plodovou vodu, pokud odteče jen velmi malé množství? Plodová voda je slaná, zatímco výtok je kyselý. Pokud si žena není jistá, může zavolat své porodní asistentce, která může přijet a udělat test, zda je to skutečně plodová voda.
  • jak vypadá tzv. „zkažená“ plodová voda? Co dělat v takové situaci?

„Zkažená plodová voda“ je mýtus, plodová voda se nemůže zkazit.

Může se objevit zkalená plodová voda, když se miminko do vody vykakalo a tím se změnila její barva. Normální barva polodové vody je čirá nebo lehce do růžova. Pokud se miminko vykaká, voda je do žluta či zelena. Pokud se objeví zkalená plodová voda je lepší odjet do porodnice.

Pravidelné kontrakce – jak žena odliší skutečné porodní bolesti od poslíčků?

Porodní kontrakce bývají většinou pravidelné, žena je cítí v celém břiše nikoli jen v podbříšku, a trvají alespoň 40 a více sekund, postupně jsou čím dál častější, delší a intenzivnější. Žena tedy pozoruje, že se porod mění, vyvíjí. Poslíčky také mohou být pravidelné, ale trvají většinou jen 10-15 sekund a nemají tendenci se měnit, žena tedy má pocit, že se to nikam nevyvíjí, že je to pořád stejné.

Jak časté by měly být kontrakce, aby byly důvodem návštěvy porodnice?

Nejde ani tak o to, jak jsou kontrakce časté, ale jak jsou silné. Pokud máte kontrakce, které trvají 40-60 sekund nebo více a jsou tak intenzivní, že si musíte hlasitě ulevovat, je to čas odjet do porodnice.

Může se stát, že rodička nemá příliš časté (cca po 5 min.) kontrakce, ale cítí tlak na konečník? Co teď?

Stát se může vše 🙂 Pokud žena cítí tlak na konečník, znamená to, že miminko již pěkně klesá do porodních cest. To je dobré znamení. Dokud to jde tak, že žena nemusí tlačit, tak doporučuju kontrakce spíš prodýchat – dlouhý nádech a dlouhý výdech. Nespěchat. Pokud už to jinak nejde, tak by žena měla tlačit tak, jak potřebuje, jemně lehce, netlačit jak o život, nechat miminko samo ať sestoupí. Čím víc tlačíte, tím větší je riziko, že se poraníte. Porod není o tom, miminko vytlačit, ale pustit, takže mnohem důležitější než tlačení je to, abyste se v pochvě nezatínala, je potřeba pánevní dno povolit, uvolnit se, aby miminko mohlo projít. Viděla jsem mnoho žen porodit, aniž by vůbec zatlačily, miminko může vylézt samo jen díky práci dělohy a gavitaci. Tlačení je navíc. Nechte se vést potřebami svého těla, nepřemýšlejte o tom a případně si pomáhejte dýcháním.

Je možné v této fázi porodu „pomoci“? (teplá koupel, cvičení na balónu…)

Na začátku porodu doporučuju spíš odpočívat, ideálně ležet na boku, kde má miminko zádíčka, dát si polštář mezi kolena a relaxovat. Být v teple a úplně se uvolnit. Dbát na to, abyste měla prázdný močový měchýř. Nebýt příliš brzo moc aktivní, ať se nevyčerpáte. Když už to vleže nejde vydržet, tak doporučuji příjemně teplou koupel nebo alespoň sprchu. Pokud se vám už chce tlačit, můžete si nachvíli sednout na záchod, tam automaticky uvolníme svěrače, což porodu velmi pomáhá. Ve fázi tlačení vám může pomoci polohy střídat. Cvičení na balónu nedoporučuji u porodu vůbec.

Dítě se málo nebo moc hýbe – jak časté pohyby jsou v období od 38. do 42. týdne těhotenství?

Měla by rodička hodnotit i intenzitu pohybů? (velmi bolestivé pohyby)

Jaká existují v tomto případě rizika a proč by měla žena raději navštívit lékaře?

Ke konci těhotenství pohybů ubývá, miminko je už hodně nízko v pánvi a nemá tolik prostoru jako dřív. Nemyslím si, že je potřeba, aby si žena pohyby nějak kontrolovala či dokonce zapisovala, to by byl zbytečný stres. Ale pokud si všimnete, že se miminko delší dobu přes den vůbec nepohlo, můžete ho zkusit k pohybům povzbudit a pokud by neodpovídalo, a byla byste nejistá, zda je vše v pořádku, můžete požádat svou porodní asistentku, ať přijede miminko zkontrolovat nebo můžete odjet na kontrolu do porodnice.

Krvácení – jak intenzivní krvácení je důvodem k odjezdu do porodnice?

Těsně před porodem se může objevit slabé „špinění“. To je v pořádku a žena se nemusí znepokojovat, znamená to, že porod brzy začne. Důvodem k odjezdu do porodnice určitě je situace, když se objeví krvácení dříve, než je žena 36+0; krvácení by mohlo být známkou předčasného porodu. V průběhu porodu je důvodem k odjezdu velmi silné krvácení jasnou krví. Mírné krvácení jako při slabší menstruaci je při porodu normální zvláště, pokud žena rodí rychle. Pokud máte silné kontrakce a začněte mírně krvácet, je to dobré znamení, že brzy porodíte, takže pokud to chcete stihnout doporučuju odjet do porodnice.

Co může krvácení znamenat?

Slaboučké krvácení může znamenat začátek porodu, značí, že děložní hrdlo začíná pracovat – otevírat se. Silné krvácení může znamenat například nějaký problém s placentou, taková komplikace je ale skutečně velmi vzácná, takže není potřeba se toho předem bát.

Záleží i na barvě krvácení?

Ano, nemělo by se před porodem nebo na začátku porodu objevit krvácení jasnou krví. Na začátku porodu bývá krev spíše do hněda. Ale spíše záleží na množství než na barvě, barva bývá různá.

Měla by rodička brát ohled také na to, zda rodí poprvé? Bývá časté, že s dalším porodem je vše rychlejší – je tedy lepší jet u dalších porodů dříve do porodnice?

Další porody většinou rychlejší jsou, ale nemusí to být pravidlem pro všechny. Většinou bývá rychlejší hlavně druhá doba porodní. Pokud je žena prvorodička a má porodnici 10 minut od domu a odjede do porodnice ve chvíli, kdy začne cítit tlaky na konečník, pravděpodobně to krásně stihne. Druhorodička by to už asi nestihla. Takže doporučuju vyjet dřív.

Jakou roli hraje při rozhodnutí odjet do porodnice vzdálenost porodnice?

Velkou 🙂 Pokud máte porodnici pět minut od domu, můžete jet mnohem později, než když je například 40 minut vzdálená.

Myslíte si, že je lepší, aby většinu času strávila žena doma a do porodnice přijela až „na poslední chvíli“?

Myslím si, že je to pro zdravou ženu se zdravě se vyvíjejícím těhotenstvím velmi výhodné. Doma se lépe uvolní a porod se většinou lépe rozběhne, když žena není rušená a není ve stresu z neznámého nemocničního prostředí. Vemte si, že jsou lidé, kteří mají problém dojít si v cizím prostředí na velkou, nedokáží se uvolnit. S porodem je to velmi podobné, také můžeme mít v cizím prostředí problém se uvolnit a dobře rodit. Pokud je porod dobře rozběhnutý, už se většinou nezastaví, pokud žena přijde do porodnice na začátku, může se stát, že se stahy zpomalí nebo úplně zastaví a chvíli zas trvá než se porod znovu rozběhne. Doma máte jistotu, že nebude do porodu zbytečně zasahováno. Každá žena rodí jinak rychle a zvlášť, pokud je porod pomalejší, doporučuji nejet moc brzo, protože se tak vyhnete nemocničnímu urychlování porodu, které je velmi bolestivé. Je zdravější, když porod běží svým vlastním tempem, miminka takové porody lépe zvládají, než když se na ně spěchá. Pokud chce žena strávit většinu porodu doma, velmi doporučuji mít svou porodní asistentku, která je se ženou doma, poslouchá srdíčko miminka a sleduje stav ženy a průběh porodu, pokud by byl nějaký problém, rozpozná to a pošle ženu do porodnice včas.

Může rodičce ve chvíli rozhodování se, zda odjet do porodnice nebo ještě čekat, pomoci porodní asistentka?

Rozhodně ano. V ideální případě by každá žena měla mít svou porodní asistentku, se kterou by se mohla v těhotenství i při porodu a po něm radit. Porodní asistentka může na začátku porodu přijít k ženě domů, vyšetřit jí a zhodnotit, zda se již jedná o porod či jsou to jen poslíčky a poradí jak dál postupovat. Ženám by se pak nestávalo, že přijedou do porodnice zbytečně a zase je pošlou domů. Může ženě poskytnout rady, jak porod podpořit, aby dobře běžel a může ženě pomoci poznat, kdy je vhodná chvíle pro odjezd do porodnice, podle toho, zda žena chce jet hned, jak se porod rozběhne nebo třeba až na poslední chvíli. Svou porodní asistentku můžete najít podle regionu, kde žijete v interaktivní mapě na stránkách Unie porodních asistentek: www.unipa.cz

Tagy:
autorka článků na blogu