Rozhovor o nástřihu hráze pro OnaDnes.cz

Jaké jsou podle vás výhody episiotomie? Vyžadují ji některé rodičky?

Výhodou epiziotomie je, že zkrátí porod o několik minut. V případě, že stav miminka v závěru porodu je velmi špatný, mohou mu tyto minuty pomoci. Pro ženu má ale nástřih bohužel jen negativa. Zatím jsem se nesetkala se ženou, která by vyžadovala nástřih. Naopak mě oslovuje spousta žen, které chtějí vědět, jak se nástřihu vyhnout. Ono je to dost logické, asi žádná příčetná žena by nepožadovala, aby ji schválně rozstřihli vaginu.

Jaké jsou naopak nevýhody a rizika? Proč ji některé ženy odmítají?

Nevýhodou je to, že ve chvíli, kdy jednou nástřih udělán, už není šance, aby žena porodila bez poranění či s malým poraněním. Už je rozhodnuto. Bude mít tři vrstvy stehů, rozstřižené svaly… Když se nástřih nedělá, pouze cca 10 % žen by se poranilo až do svalu. Ostatní ženy by nebyly poraněné vůbec nebo by měly poraněnou jen kůži či sliznici. Takže nástřih je velké poranění, které se dlouho hojí. Oproti samovolně vzniklým trhlinám nástřih daleko víc krvácí, je zde vyšší riziko infekce, rána se daleko hůře a déle hojí. Nástřih mívá často dlouhodobý negativní vliv na sexuální život. Ženy mnohdy cítí bolesti při styku i roky po porodu. To se po samovolném natržení téměř nestává. Další nevýhodou je zvýšené riziko inkontinence právě kvůli přestřižení svalů pánevního dna. Tak mluví výzkumy. Ženy nástřih tedy odmítají především ze strachu, jaký vliv bude mít na milostný život a také na základě zkušenosti se špatným hojením po předchozím porodu, u kterého nástřih zažily. Ale ani pro miminko není nástřih jednoznačně výhodou, naopak. Aby miminko v porodních cestách dobře rotovalo, potřebuje se v závěru porodu opřít hlavičkou o pevnou hráz. Když se udělá nástřih, může být v porodních cestách doslova zmatené. Může také proklouznout tak rychle, až je z toho v „šoku“. Když žena nemá nástřih, svaly kolem vagíny pevně obemknou hrudníček miminka a vytlačí tak z dýchacích cest miminka plodovou vodu. Když se miminko narodí, plíce se automaticky rozevřou tím, jak pomine tento tlak. To velmi usnadňuje první nádech. O tuto pomoc jsou děti maminek, kterým byl proveden nástřih, ochuzeny.

Hojí se podle Vašich zkušeností lépe nástřih nebo natržení? 

Podle výzkumů i mých zkušeností se monohem lépe hojí přirozené natržení a to řádově o týdny. Proto Světová zdravotnická organizace doporučuje maximální míru 10 % nástřihů. (v ČR se v některých porodnicích dělá nástřih až u 90 % prvorodiček, což vnímám jako velký problém). Také Americká gynekologická organizace AOCG doporučuje omezit míru nástřihů na minimum. Stejně je tomu například v britských ale i dalších evropských standardech péče o rodící ženy. Přála bych si, aby se k tomuto trendu připojila i ČR.

Všimla jste si někdy rozdílu v tom, jak rodičky s nebo bez nástřihu vnímají své tělo a zejména intimní partie po porodu?

Ano, dělala jsem na toto téma výzkum v rámci své diplomové práce. Z výzkumu vyplynulo, že ženy, které neměly nástřih, se cítí daleko více přitažlivé a spokojené se svým tělem než ženy, kterým byl v průběhu porodu proveden nástřih. Některé ženy po nástřihu mají problém dotýkat se svých intimních partií. U některých žen se po nástřihu vyvinuly dokonce dlouhodobé problémy se sebevědomím. Některé ženy ve výzkumu srovnávaly pocity po nástřihu se znásilněním. Nekteré ještě dlouho dobu po porodu nebyly schopné milovat se se svými partnery.

Článek zde:

http://ona.idnes.cz/episiotomie-nastrih-hraze-u-porodu-vyzkum-f2u-/deti.aspx?c=A170508_221839_deti_haa

Tagy:
autorka článků na blogu