Sport v těhotenství

V dřívějších dobách bylo běžné, že ženy tvrdě fyzicky pracovaly až do porodu a přitom měly porody snadné a děti zdravé.

Podle výzkumů přiměřená fyzická aktivita v těhotenství připravuje ženu na porod, který je sám o sobě velkým fyzickým výkonem.

Říká se, že průměrně dlouhý porod můžeme přirovnat k fyzické zátěži velké jako když žena ujde pěšky osmdesát kilometrů. Proto je dobré být při porodu v dobré fyzické kondici.

Jak je to tedy se sportem v těhotenství? Kdy začít? Jak často sportovat? A jaké sporty jsou vhodné a jakým se naopak vyhnout?

Pokud je žena zdravá a je zvyklá sportovat před těhotenstvím, může v určité míře sportovat i v těhotenství. Znám osobně několik tanečnic, baletek, které chodily na tréninky ještě v osmém měsíci těhotenství, to je ale samozřejmě extrém. Obecně je dobré přizpůsobit fyzickou zátěž pokročilosti těhotenství. V prvním trimestru, tedy první tři měsíce těhotenství, kdy je potřeba, aby se oplodněné vajíčko dobře uhnízdilo, nedoporučuji sporty při kterých je tělo vystaveno větším nárazům. V tomto období není v hodné dělat skoky a měla byste se vyhnout sportům, u kterých hrozí pády, jako je třeba lyžování, snowboard, kolečkévé brusle apod. Dále nedoporučuji výkonnostní sporty jako třeba běžet maratón, mírně se proběhnout kolem bloku ale určitě můžete. Dále není vhodné dělat sporty zaměřené na spalování tuků jako třeba aerobic. Jako velmi vhodné pro toto období těhotenství naopak vnímám plavání, pilates, jógu…

Vždy je vhodné dělat sport pro relaxaci nikoli pro výkon.

Cílem je příjemně se protáhnout a ne se úplně vyřídit. V druhém trimestru (4-6 měsíc) je sportování bezpečné jen je třeba dávat pozor na rostoucí bříško, do kterého byste se při sportu neměla uhodit. Raději bych se tědy vyhla sportům u kterých hrozí že dostaněte míčem do břicha jako je tenis, volejbal či basket. V této fázi si naopak klidně můžete vyrazit na pohodový výlet na běžkách pokud je zrovna sních nebo v létě na výlet na kole po rovném terénu bez přílišného drncání. Ve třetím trimestru (7 – 9 měsíc) již bude kvůli velkému bříšku sportování náročnější a možná se vám do něj už ani moc nebude chtít. V této fázi opět oceníte plavání a relaxační cvičení. V posledním měsíci před porodem velmi doporučuji procházky, které dobře připravují pánev k porodu a pomáhají miminku optimálně se připravit do porodních cest. Pokud už jste překročila termín porodu a chcete nástup porodu nějak uspíšit klidně si můžete dát nějaký výšlap na kopec.

Sportovat můžete tak často, jak je vám to příjemné, jako dobrý ukazatel slouží pocit únavy či bolesti.

Pokud jste výrazně unavená doporučuji odpočívat, nevyčerpávat se zbytečně cvičením či sportováním. Rozhodně nesportujte pokud se objeví krvácení, pokud u vás sportování způsobuje výrazné tvrdnutí bříška či bolest, pokud jste velmi unavená nebo vám lékař doporučil klidový režim. Pozor si je potřeba dát také v situaci, kdy příliš nepřibíváte na hmotnosti, průměrně by žena měla v těhotenství přibrat alespoň 6-9 kg tedy zhruba kilo za měsíc. Pokud dostatečně nepřibýváte na váze nevyčerpávala bych tělo navíc ještě sportováním. To platí také v situaci na začátku těhotnství pokud často zvracíte, pokud trpíte na silné nevolnosti sportování bych se raději vyhla.

V těhotenství můžete vybírat z velkého množství skupinového cvičení určeného přímo pro těhotné. Jejich výhodu vidím také v tom, že se na lekcích seznámíte s maminkami v podobné fázi těhotenství a můžete s nimi sdílet své těhotenstké radosti i starosti a taková přátelství pak často pokračují i po narození miminka. S těhotenským cvičením můžete začít již v prvním trimestru, pokud nejste po umělém oplodnění či nemáte rizikové těhotenství. Břišní tance pro těhotné doporučuji až ve druhém trimestru.

Pamatujte že pokud energii vydáváte, musíte ji také adakvátně doplňovat, takže dbejte na pravidelnou kvalitní stravu.

Vždy pokud jdete sportovat, si s sebou vemte svačinku, ať se vám hlady nezamotá hlava. Důležité je při sportování dostatečně pít. Doporučuji čistou vodu bez zbytečných cukrů navíc a to alespoň 2 litry denně v létě i víc.

Důležité je mít na sport kvalitní obuv, abyste si neničila klebu chodidla a páteř. Oblečení by mělo být příjemné pohodlné, nesmí tlačit v pase. Důležitá je kvalitní sportovní podprsenka, protože prsa již v těhotenství nabývají na objemu a potřebují oporu. Případně doporučuji zvážit podpůrný břišní pás, který pomáhá šetřit děložní vazy, když už máte větší bříško.

Pokud jste zvyklá hodně sportovat a máte tím pádem příliš posílené pánevní dno, doporučuji zaměřit se v těhotenství na jeho relaxaci, naučit se pánevní dno povolit, uvolnit, aby jím při porodu mohlo miminko snadno projít. Příliš posílené pánevní dno mívají například ženy, které pravidelně jezdí na koni.

Proč v těhotenství sportovat?

Protože je dobré být v dobré fyzické kondici, protože je dobré cítit se dobře fyzicky, protože sport v pohodové formě je zdravý pro náš oběhový systém a metabolismus, protože sport je prevence křečových žil i nadměrného přibývání na váze a hlavně protože při sportu se vyplavují endorfiny, které způsobují dobrou náladu. Pokud se vám ale do sportování nechce, určitě se nenuťte, poslouchejte své moudré tělo, které nejlépe ví, co potřebuje a co ne 🙂

autorka článků na blogu