Jaké informace skutečně potřebuje těhotná žena?

Většinou je to tak, že jen co se žena se svým okolím podělí o tu radostnou novinu, že čeká miminko, začnou se na ní ze všech stran hrnout „dobré“ rady a hlavně hrůzostrašné historky o porodech známých a různých rodinných příslušníků. Každá žena mi jistě dá za pravdu, že ji to spíš stresuje. Tento typ infomací je skutečně zbytečný a škodlivý. Rozhodně neplatí například to, že když se žena sama své mamince narodila císařským řezem tak i ona své dítě bude muste rodit císařem, to je nesmysl… Každé miminko má svůj příběh…

Za užitečné považuji veškeré informace, které ženě pomáhají nabýt důvěry v to, že porod je něco běžného, co většina žen velmi dobře zvládne. Že rizika komplikací jsou skutečně velice malá. Žena potřebuje získat sebevědomí, že to zvládne.

Ženy se velmi liší podle toho kolik informací potřebují, k tomu, aby se cítili k porodu sebevědomé. Myslím, že žádný extrém není ideální. Když si žena neshání informace vůbec, může pak být velice překvapená intenzitou porodního procesu. Když ale přečtě patnáct knih a sleduje několik webů, navštěvuje několik kurzů, může to být moc a může se paradoxně dostat do většího stresu, protože si mohou získané informace protiřečit. Takové ženy pak mají tendenci mít porod moc pod kontrolou, moc se sledují a tím porod vlastně brzdí. Je dobré umět to pustit a nechat tělo ať prostě dělá svou práci… Žádná zvířata nečtou knihy o porodech a jak krásně rodí. Myslím, že je to proto, že o sobě nepochybují a nesrovnávají se s knihami 😉

Myslím, že je dobrá taková zlatá střední cesta. Doporučuji vybrat si nějaký jeden kvalitní předporodní kurz. Za kvalitní předporodní kurz považuji takový, který je nezávislý a podává objektivní infomace.

Většina kurzů, které pořádají porodnice takové bohužel nejsou. Protože ty si spíše své klientky připravují na to, jak zrovna oni porod vedou, aby ženy hezky spolupracovaly a byly poslušné pacientky. Ženy jsou na takových kurzech často odrazovány od toho, aby si napsaly porodní plán či měly nějaká přání. Proto doporučuji hledat jinde.

Dobré je přečíst nějakou knížku, která mluví o tom jak podpořit přirozený porod. Která ženy posiluje a nestraší, která vykresluje porod jako něco normálního a ne jako nějakou operaci. Proto doporučuji knihy, které píšou především citlivé ženy nebo Michel Odent. A ne knihy které píšou běžní lékaři, protože ti se věnují především komplikacím. Je opravdu zbytečné aby se těhotná žena zabývala komplikacemi.

Za důležité také považuji popovídat si v těhotenství s pár ženami, které mají na porod hezké vzpomínky, a zeptat se jich na to, jak toho docílily, že měly krásný porod. Osobní příklad dycky nejvíc inspiruje.

Z těch základních infomací, si myslím, že je důležité, aby žena věděla, kdy vyrazit do porodnice. Aby nepřijela ani moc brzo a nestalo se jí, že jí ještě pošlou domů, ale taky aby nepřijela pozdě a nerodila v autě cestou do porodnice.

Za zásadní považuji informace o tom, jak pečovat před porodem o hráz, aby žena nebyla poraněná.

A důležité mi přijde infomovat se o tom, jaké jsou porodnice v okolí. A určitě zajít do několika z nich se podívat a opravdu pečlivě vybrat. To jaký budete mít porod, záleží na tom, jakou vyberete porodnici. Jsou mezi nimi opravdu velké rozdíly. Proto se tam jděte podívat předem, mluvte s personálem o svých přáních a udělejte si obrázek o jejich přístupu. Tam kde se nebudete cítit dobře neroďte 🙂

Také je dobré vědět o tom, jaké jsou možnosti, jak pracovat s bolestí. A jak sestavit porodní plán. Všechny tyto indormace vám dodá kvalitní předporodní kurz.  Za základ považuji to, aby žena věděla, jak moc je důležité první přivítání s miminkem. Rozhodně doporučuji aby si zjistila něco o bondingu a dotepání pupečníku. A také o tom, jak se vyhnout nástřihu hráze, protože ten dluhodobě negativně ovlivňuje sexuální život a ve většině případů je zbytečný. Důležité je aby žena věděla, jaké jsou ideální podmínky na porod – ticho, teplo, přítmí, pocit, soukromí, důvěra… A že porod naopak brzdí strach a nepohodlí.

Dobré je ovšem nepřipravovat se jen na porod ale také na kojení a šestinedělí. Často ženy mluví o tom, že porod byl hračka oproti tomu co přišlo pak. Probdělé noci, režim miminka, kojení, hojení případného poranění, kolísání nálad u ženy po porodu…Je dobré aby na to vše byl připravený i budoucí tatínek.

Myslím, že vlastně není úplně důležité aby žena věděla, jak porod funguje, které hormony tam hrají roli a co se v těle děje. Důležité je, aby věděla, jak si ulevit, jak spolupracovat s porodním procesem, se svým těle a miminkem tak, aby se narodilo co nejšetrněji a nejbezpečněji. A jak se pak o miminko a sebe postarat. Rozhodně by se žena měla vyhnout všem informacím, které v ní vzbuzují strach a obavy. 

Nikdo by neměl těhotnou ženu strašit.

Bohužel se těhotné setkávají s velkou spoustou mýtů, mylných informací, které ve výsledku škodí. Jedním z těchto mýtů je třeba to, že žena musí obětovat při porodu své pohodlí pro zdraví miminka. Ale je to přesně naopak, pokud se žena cítí dobře, porod jde nejsnáze. Nikdo by těhotnou neměl do ničeho nutit či manipulovat, manipulativní informace jsou rozhodně škodlivé. Aby porod běžel dobře, je důležité, aby se žena uměla uvolnit a důvěřovala svému tělu a miminku. Vše co tuto důvěru podporuje je dobré, vše co ženu znejišťuje, škodí a porod brzdí.  Takže ženám v těhotenství doporučuji obalovat se pozitivními informacemi a lidmi, pěstovat radost a důvěru v to, že to zvládnou 🙂

autorka článků na blogu