Koronavirus, těhotenství, porod a jak vyzrát nad úzkostí z toho všeho…

Otázka pokládala Marta Sovová

V současné době jste na mateřské dovolené, takže pracujete jen v omezeném režimu. Znamená to, že někdy doprovázíte ženy k porodu nebo jim spíše pomáháte před a po narození miminka?

Vyjímečně doprovázím k porodu ženy, se kterými už se většinou známe z dřívějška. U nich pak společně absolvujeme i péči před porodem a po porodu. Kromě toho občas dělám i konzultace pro jiné ženy. Ale spíš se snažím moc nepracovat a věnovat se dětem. V době koronaviru, jsem ale na čas začala pracovat více.

Pociťujete nějak přítomnost koronaviru v porodnictví? Obracející se nyní na vás ženy s nějakými specifickými potřebami, otázkami?

Pociťuji veliký strach zdravotníků, který je provázen přijímáním a vyžadováním mnohdy zcela nesmyslných represivních opatření. Která jsou v důsledku škodlivější než samotný koronavirus. Z toho důvodu se na mě nyní obrací velké množství žen či jejich partnerů, kteří se chtějí vyhnout nemocniční péči, která se bohužel vrátila k praktikám asi tak před třiceti lety. Což mnoho žen a jejich partnerů jen tak snadno nepřijme. Mnoho párů se ptá na možnost porodu doma.

Těhotenství může některým ženám přinášet samo o sobě stres i obavy navíc i bez koronaviru. Doporučila byste nějaké konkrétní metody, jak se uvolnit, vydechnout a být klidná?

Myslím, že to hodně záleží na tom v jaké fázi těhotenství se žena nachází a co konkrétně jí dělá starosti. Myslím, že je dobré ženám jejich pocity nerozmnlouvat, spíš se ptát, co jim dělá dobře, co by potřebovaly. Mohou se takto zeptat samy sebe. Je dobré hledat zdroje. Každé ženě bude pomáhat něco jiného. Záleží, zda jde o akutní stres a nebo dlouhodobou úzkost… Ale mám-li dát nějaké praktické doporučení, co pomáhá hodit se do klidu, tak je to určitě pečovat o své tělo. Pravidelně klidně pár minut každý den cvičit. Jíst kvalitní jídlo. Případně doplňovat vitamin C, B12, hořčík (v rozumné míře), železo, omega-3, vitamin D… to jsou všechno látky, které zvyšují frustrační toleranci, pomáhají tělu vypořádat se se stresem a únavou. Dopřát si masáž, aromaterapii. Chodit do přírody. Mluvit s pozitivně laděnýma kamarádkama, které prošly něčím podobným. Mazlit se s partnerem… Dýchat, chodit na slunce, hladit si bříško a být s miminkem parťáci a spojenci. A také najít si svou porodní asistentku, mluvit s ní o obavách, hledat cesty jak je zmírnit, zkrátka dopřát si odbornou podporu.

Co je dobré si před porodem uvědomit?

Spoustu věcí. Nejvíc asi to, že se život změní, a nejde dopředu úplně říct jak. Že přijde miminko a že způsob jakým vpluje do našeho života je důležitý a bude mít vliv jak na děťátko tak na ženu i jejího partnera i celou rodinu… A pak to, že si ten způsob můžeme do značné míry vybrat. Že opravdu nesmírně moc záleží na výběru místa porodu a lidí, kteří o ženu budou pečovat a provázet ji při porodu i po něm.

Doporučila byste nějaký konkrétní online kurz nebo jiné předporodní služby pro ženy, které nyní fungují?

Kromě e-booků, které můžete najít na mých stánkách www.strom-zivota.net je na internetu celá řada on-line kurzů nebo knih. Oblíbený je například on-line předporodní kurz Ivany Königsmarkové, kam si pozvala i různé zajímavé hosty.

Kromě rodiček může být pod větším tlakem a nervozitou i personál v porodnici. Dokážu si představit, že to může vést i k nesmyslným opatřením. Což se vlastně už několikrát ukázalo v podobě zákazu otců u porodů, nebo dokonce preventivní separací dítěte od matky. Jakou cestou byste šla, abyste si v porodnici v současné době uhájila svá práva?

Mám-li být úplně upřímná, já bych do porodnice sama rodit bez partnera či jiného doprovodu prostě nešla. Ale řekněme, že porod doma není pro všechny ženy. A rodit doma jen proto, aby se člověk vyhl porodnici, nemusí být úplně nejšťastnější nápad. Takže pokud bych do porodnice musela sama bez partnera nebo jiného doprovodu (což bohužel stále v některých porodnicíh nejde – mít s s ebou doprovod), asi bych se snažila hodně se napojit na svoje miminko a pocit, že tam nejsem sama, ale jsme tam spolu a spolu to zvládneme. Snažila bych se hodně se uzavřít do sebe a dělat si věci po svém. Ideálně bych si někam zalezla a byla sama nebo s partnerem na telefonu. Udělala bych si kolem sebe pomyslnou bublinu do které mi nikdo nemůže a ve které jsem v bezpečí a nic mě nerozhází. Kdyby mi někdo chtěl dělat něco, co bych nechtěla, argumentovala bych tím, že bez informovaného souhlasu mi nesmí nic provést a že je budu žalovat. Smutné a vyhrocené, ale taková je praxe. To co se děje v některých porodnicích je daleko za hranicí dodržování lidských práv a důstojnosti rodících žen. Takže za mě do porodnice jedině s partnerem. Omlouvám se, že to říkám tak natvrdo, nechci nikoho strašit zbytečně, ale…

Porodník Antonín Pařízek řekl v rozhovoru pro DVTV, že lidé, kteří se proti nařízení vlády bouří, jsou stejná skupina, jako vyznavači domácích porodů a že toto opatření rozhodně nepovede k četnosti domácích porodů. Myslíte si, že je to pravda?

Nemyslím. V době zákazu přítomnosti otců u porodu v porodnici porodilo doma mnoho párů, které o tom do té doby vůbec neuvažovali. To jsou fakta. To co říká pan Pařízek jsou jeho dojmy.

Máte s tím nějakou zkušenost?

S porody doma kvůli zákazu otce u porodu? Ano. V mém okolí takto porodilo více žen.

Tagy:
autorka článků na blogu