Marisiny šicí byliny

Pamatujete, jak jsem nedávno psala o semináři s porodní bábou Marisou?

Tak mě napadá ještě jedna věc, kterou bych s vámi chtěla sdílet. Marisa má ke sdílení ten přístup, že je dobré, když se dobré informace šíří. Tak snad je to tak v pořádku, že to sem píšu a není to nějaké porušení autorských práv 

Kdysi před lety to byla právě ona, kdo do Čech a na Moravu přivezla recept na „šicí bylinky“ se zeleným jílem.

Od té doby se jejich sláva rozšířila a mám pocit, že už se zde používají úplně ve velkém. Což je skvělé! 

Pro ty, kdo se s nimi ještě nesetkaly – bylinky se spolu s jílem sypou po porodu na vložku a slouží k podpoře hojení porodního poranění, které není v takovém případě vůbec nutné šít, žena jen odpočívá – leží s nohoma u sebe a rána se s podporou bylin krásně sama během pár dní zahojí – viděla jsem to na vlastní oči mockrát a mám s těmito bylinkami výborné zkušenosti u žen, o které jsem pečovala. Dokonce i u opravdu velkých poranění (tam to trvá trochu déle, ale rána se krásně hojí bez nepříjemné jizvy).

Setkala jsem se už i s různými modifikacemi Marisina receptu, jak se u ústního předávání stává (možná omylem, možná záměrně). Každopádně jedna věc mi vrtala, hlavou. Totiž, že některé ženy šíří tento Marisy recept tak, že se má použít jíl namočený s vodou – tedy taková kašička z něj. Já si ale recept pamatovala a leta ho užívala s jílem v suché formě. A tak jsem se Marisy zeptala , jak to teda vlastně je, jak to používá ona. Zda jsem to nespletla.

Marisa mě utvrdila v tom, že se jíl v tomto receptu používá v suché formě. Tedy jíl v prášku se sype na vložku a na něj bylinky. Jeho funkcí zde je právě absorbování vlhkosti z očistků a tím napomíhání udržovat poranění v suchu, aby se nezanítilo, nemokvalo, nemnožily se v něm bakterie… Pokud by se jíl namočil, jednak by to bylo celé – příprava receptu – pro ženu po porodu mnohem náročnější a jednak by to neplnilo účel – tedy to vysoušení…

Takže jíl na sucho 😉

Díky Mariso! 

A zde ještě připojuji pár otázek k užívání šicích bylinek od reaktorky časopisu Maminka:

  • Co si můžeme představit pod pojmem „šicí byliny“? Šicí bylinky jsou vlastně bylinný pudr vyrobený rozemletím směsi bylin na jemný prášek. Jde o bylinky jejichž specifické vlastnosti napomáhají hojení: ROZMARÝNA je desinfekční, podporuje prokrvení a stavbu cév, KOSTIVAL pomáhá uzavírat tkáně, JITROCEL zastavuje krvácení, zaceluje a zároveň zvláčňuje tkáně. Dohromady tvoří úžasnou synergickou směs.
  • Jak konkrétně maminkám pomáhají, dá se říct, jak moc dokážou zkrátit regeneraci po porodu, po nástřihu hráze? Poranění prvního stupně, tedy takové které je spíše povrchové a nezasahuje do svalu se díky bylinkám dokáže zacelit během pár dní zcela bez šití pokud jeho okraje drží hezky u sebe, když má žena nohy u sebe a dovolí si odpočívat a nesedět. U nástřihu hráze, který je komplikovanějším poraněním zasahujícím sval bych určitě volila klasické šití a bylinky bych používala až po vyndání stehů. (Stehy bývají samovstřebatelné, svým klientkám je ale nabízím vyndat, protože se jedná o chemický materiál, který by se zbytečně vstřebával do těla.) Nedokážu asi přesně říct o kolik dní bude hojení rychlejší, ale bude snazší, bude zde menší riziko, že se rána zanítí nebo oteče a jizvy pak často ani nebývají vidět. A navíc jako bonus bylinky nádherně voní.
  • Dají se připravit i doma? A jak přesně se aplikují? Ano, bylinky se velmi snadno dají připravit doma, v mixéru nebo elektrickém mlínku na kafe. Stačí vzít stejný díl od všech zmiňovaných bylin a rozemlýt je na jemný prášek. Ten se pak dává spolu se zeleným jílem na vložku. Vše v sypké formě v cca centimetrové vrstvě dlouhé cca 10 cm.
  • Je tam nějaká kontraindikace, nebo je mohou maminky bez obav použít? Jako uvšech bylin může být kontraindikací alergie. Zatím jsem se ale s alergií na tyto konkrétní byliny ve své praxi nesetkala.Dále bych byliny nepoužívala pokud se šilo klasickým způsobem, z praxe mi přijde, že reagují se šícím materiálem a ve výsledku může v místě vpichů vzniknout zánět, proto bych v takovém případě byliny aplikovala až po vypadání nebo vyndání stehů. Rovnou od začátku je však na šití možné dávat alespoň zelený jíl, opět v sypké formě rovnou na vložku. Důležité je současně dodržovat zvýšenou hygienu intimní oblasti. Zde zase mohou pomoci jiné byliny, přírodní olivové mýdlo nebo hydroláty, které se poslední dobou těší velké oblibě.
  • Jak často a jak dlouho se smějí používat? Bylinky se dávají nové vždy, když si žena dává novou vložku. A aplikují se tak dlouho dokud se žena necítí zahojená, což může trvat pár dní i týdnů. Osobně jsem si je první den po porodu dávala také i když jsem nebyla poraněná vůbec, ale měla jsem prostě pocit, že si také chci dopřát toto voňavé opečování.Občas jsem se setkala s tím, že ženy po více dnech užívání bylinek cítily, že mají kůži v okolí vaginy vysušenou (zelený jíl hodně vysušuje), pak jsem jim doporučila s užíváním na čas přestat a kůži naopak ošetřit hydrolátem z levandule či růže a olejem kokosovým nebo mandlovým nebo bambuckým máslem – mimo jizvu, v okolí. Jinak zde omezení co do délky užívání nevidím. Většina žen je do tří týdnů po porodu zahojená. (Pokud neměly nástřih, tam to může být složitější).
autorka článků na blogu