O bylinaření podle porodní báby Marisy Alcalá Boces

Celý tento víkend jsem s Adriánkem a velkou hlídací oporou mého muže strávila na bylinářském semináři porodní báby Matisy Alcalá z Kanárských ostrovů… A bylo to opět tak úžasné, že to s vámi prostě potřebuji sdílet.

Tak tedy. To s čím souzním úplně velice moc je její přístup k bylinám a rostlinám a přírodě obecně jako k inteligentní bytosti. Bylo tak krásné pozorovat s jakou láskou a úctou hovoří o darech, které nám příroda nabízí. Celé své vyprávění například začala tím, že bylinářka není ta, která byliny kupuje, zpracovává a pak prodá, to je obchodnice s bylinama. Bylinářka s bylinami žije, miluje je, pečuje o ně, mluví s nimi a hýčká je a ony jí na oplátku dávají svou sílu prostřednictvím svých částí, které si může vzít, když o ně požádá a rostlina to dovolí. Ale nikdy nesmí zničit celou rostlinu, tak aby nemohla dál žít. Také mluvila o tom, jak je důležité potom rostlinám projevit vděčnost. Že ony to cítí a vyživuje je to. Je to vzájemné obdarování…

Jedna z možností, jak velmi neinvazivně získat léčivou sílu rostlin, je například sběr rosy. Pro každý druh by měla být jiná lahvička. Rosu je pak možné užívat jako esenci. Tohle jsem ještě nikdy nedělala a moc se na to těším, až to vyzkouším 

Nádherné bylo také Marisino vyprávění o tom, jak spolu rostliny komunikují, jak si pomáhají navzájem. A také o tom, že se některé nesnesou a nemohou vedle sebe dobře růst. Mají prostě své povahy a potřeby…

Moc ráda jsem si zase připomněla, že cokoli vyrábím z bylin, je důležité doprovodit jasným záměrem. Prostě něž začnu, chvilku se zastavit a uvědomit si, proč to dělám. K čemu to má sloužit. Poprosit o to… Dělat věci pomalu a prožívat celý ten proces beze spěchu s láskou a trpělivostí. Být při tom, pozorná. Čím víc tomu dám, tím to bude léčivější…

Hodně jsme mluvili také o vlivu luny na růst, sběr a zpracování bylin.

O tom, že to, co člověk potřebuje má většinou blízko. Jen si toho všimnout…

Mluvili jsme o mnoha různých i méně známých a zapomenutých způsobech jak a v jaké formě rostliny použít (macerát, tinktura, alkoholát, obklad, hydrolát, květová voda, sirup, mazání, prášek-pudr…)

A také o tom, že nejlepší je, učit se od starých bylinářek a bylinářů, kteří žijí kolem nás. Tak kdybyste o někom takovém věděli, dejte vědět, moc bych si přála mít svou stařenku babku kořenářku, co by mě vzala pod svá křídla 

Tagy:
autorka článků na blogu