Reference

„Dnes jsou to 4 týdny o se narodila naše Julie. Ráda bych ti touto cestou poděkovala za podporu během těhotenství a také za tvou přítomnost u porodu.

Když se ohlédnu zpět, vnímám můj porod jako neuvěřitelnou zkušenost. Jakkoliv bolestivé se mi ty hodiny strávené na porodních vlnách jevily, celý ten proces má pro mě neuvěřitelně pozitivní atmosféru. Být u sebe doma, mít tam svého muže a pak už jen tebe, moct si své miminko vzít jako první do náruče, lehnout si s ním pak do vlastní postele a v té strávit následující týden…tomu se prostě nic nevyrovná.
Během těhotenství, ale vlastně i před ním jsem o sobě často pochybovala. Že nejsem dost hezká, chytrá, štíhlá… Po porodu mě tyhle pocity opustily. Vždyť já umím porodit dítě! Vrátilo se mi ztracené sebevědomí jako kdybych se znovu narodila i já. Jsem na sebe neuvěřitelně hrdá a ten pocit si hrozně užívám.

Přála bych všem ženám, aby tyhle pocity mohly zažít a tobě ještě jednou díky, že k tomu, aby to tak bylo, přispíváš.

Doufám, že se za nějaký čas uvidíme znovu. :)“
– Bára, Brno

 

„Milá Kristi, našla jsem dnes chvilku pro sebe a tak mám prostor ti napsat, jak moc se mi porod líbil a jak důležitou roli jsi v něm hrála ty. Jsi skvělá porodní bába a výborně umíš pracovat se strachy. To mi přijde nejen u porodu důležité a jsi v tom pro mně inspirací. Líbí se mi tvoje žensky něžná síla. Mám radost z toho, že jsme se mohly potkat a děkuju ti.“

– Jana, Brno

 

„S Kristínkou jsem se seznámila na předporodním kurzu. Už od začátku těhotenství jsem přemýslela nad tím jak a kde budu rodit. Jelikož v nemocnicích a v přístupech lékařů necítím důvěru, přemýšlela jsem nad různými alternativami, zejména porodem doma. Kristínka od začátku měla úžasný pohled na porod, na nastávající maminky, přístup lékařů a nemocnic a vše kolem, což se shodovalo i s mým pohledem. Nikdy nezapomenu na to, když srovnávala porod s milováním – dlouho jsem o tom pak přemýšlela a je to přesně tak, přála jsem si u porodu stejné podmínky – ticho, šero, soukromí atd.

Před porodem jsem s Kristínkou několikrát konzultovala různé předporodní a porodní věc a zejména jak a kde rodit. Chtěla jsem nejprve rodit doma, ale přítel se bál možných komplikací a tak jsme nakonec zvolili cestu porodu s Kristínkou ve Vyškovské nemocnici.

Den před porodem mi odešla hlenová zátka a pak i voda. Zavolala jsem Kristínce a uslyšela:“No to je super! Tak to budeš brzo rodit!“ V ten moment ze mě spadly obavy, které se ve mě nastřádaly. S Kristínkou jsme se domluvily, že budu doma co nejdéle a pak pojedeme do porodnice. V noci už začaly docela silné kontrakce a tak jsme jeli. S Kristínkou jsme se setkali v porodnici.

Přítel mi napustil v porodním pokoji vanu a já si do ní sedla. V pokoji bylo šero, jen já, přítel a Kristínka. Při kontrakci jsem tlačila a mimo kontrakci mě přítel sprchoval teplou vodou. Bylo to úžasné. Mimo kontrakce jsem se jakoby dostávala úplně do jiného světa, jako při nějaké meditaci. Kristínka mi průběžne kontrolovala tep miminka a pořád mi říkala, že je vše v pořádku, že to dělám dobře, což mě strašně uklidňovalo. Na posledních pár kontrakcí jsem vylezla z vany a ve stoje objímala přítele a tlačila. V tomto momentě vešel do pokoje lékař, jen si pamatuji, že říkal, že jestli nebudu více aktivní, tak že zasáhne. Tato věta ve mě znásobila síly a pořádně jsem zatlačila. O půl paté ráno se nám narodila krásná dcera. Hned mi ji položili na břicho a já se rozbrečela štěstím. Během toho, co jsme nechávali dotepat pupečník se dcera poprvé přisála k prsu. Byl to krásný pocit.

Když jsem pak ležela na pokoji, pošeptala jsem příteli, že to bylo strašně hezké a že bych klidně rodila hned znovu. Usmál se na mě a políbil mě i dceru.

Jako prvorodička jsem nesmírně ráda, že jsem na Kristínku narazila a mohla díky ní tento porod zažít. Díky ní jsem dokázala být uvolněná a nebát se, protože jsem z ní cítila jistotu a hlavně to, že mi naprosto věří, že jako každá zdravá žena jsem schopná přirozeně a krásně porodit svoje dítě. A navíc, ikdyž jsem se bála, že přítomnost přítele u porodu by ho mohl nějak negativně ovlivnit, tak tomu bylo přesně naopak – byl strašně rád, že ten krásný okamžik mohl prožít s námi.

Děkujeme za krásný start Aničky do života!!!“

– Petra, Uničov

 

„Jsem muž, strojní inženýr, pragmatik, který o tom co nás čeká, čerpal informace krátce před porodem z jedné návštěvy kurzu, pár kapitol z knihy od  Michela Odenta a internetu.
S pomocí porodní asistentky jsme před 17 dny s přítelkyní v porodnici porodili krásnou, zdravou dceru a chci se podělit o zkušenost.

Měli jsme to štěstí, že všechna běžná vyšetření ukazovala na to, že vše jek přesně tak jak má být, i tak byla pro nás varianta domácího porodu až příliš odvážná (přiznám, že zejména pro mě) a rozhodli jsme se pro variantu porodnice s asistentkou. S odstupem to hodnotím velmi pozitivně.

Ačkoliv je průběh porodu posloupnost dějů, které by se daly prohlásit za zázrak, dá se říct, že v podstatě jde „jen“ o to, šetrně protlačit malý meloun otvorem pro jablko, aniž by se ani jedno poškodilo. Tuhle jednoduchou paralelu jsem ale po přípravě na porod, zejména po porodu změnil.

Nabyl jsem názor, že s ohledem na další vývoj dítěte i matky ( i páru), jsou samotný proces porodu a bezprostřední chvíle po porodu velmi důležité a pokud vše proběhne podle toho, jak to matka příroda zamýšlela, jak si to rodiče připravili v porodním plánu a jak jim v jeho plnění pomáhá ochotná porodní asistentka, je to úžasné. Nestane se z porodu pouze chirurgický proces s jedinou prioritou, aby z nemocnice statisticky odcházelo co nejvíc „nepoškozených melounů“ . Vím, měli jsme štěstí, že jsme si mohli dovolit porod klasickou cestou a mnohdy je nutné využít vše, co současná medicína umožňuje a zaplať pánbů za to, ale je důležitá tato úvaha.

Co je prioritou nemocnice? S nadsázkou statistická úspěšnost v dodávce „nepoškozených melounů“ a přeživší matka. Pokud je v tomto balíčku ještě ucházející nadstandardní pokoj, klienti se budou vracet. Porod většina bere jako nutné zlo a odměna je tak nádherná. Pokud je ale toto prioritou nemocnic, je riziko, že tyto časem sklouzávají k paušalizaci porodu. Nenechají tento proces (matky ho v sobě opravdu mají) volně probíhat a nastaví vlastní, ověřený technologický postup ve smyslu „dítě je uvnitř, tak vyhrňme si rukávy a pojďme ho porodit a stabilizovat“. Tedy i v případech, kdy by to šlo samo, jinak, přirozeně, svým způsobem krásně.

Možná ještě byla v rauši z toho hormonálního koktejlu, který ji mozek nadávkoval do žil, možná ovíněná pohledem na ten uzlíček co má vlasy po tátovi, moje přítelkyně mi asi 5 hodin po porodu, na pokoji s matkou dvojčat, pošeptala, že by to klidně prošla znovu a to mě utvrdilo v názoru. Děkujeme Kristýno, byl to silný zážitek.“

– Martin Špitt

 

„Kristina asistovala u porodu našeho druhého dítěte a jelikož mám s čím srovnávat, nezbývá mi, než ji doporučit všem nastávajícím rodičům, kteří hledají něco víc, než jen klasické rutinní služby porodníků.
Náš kontakt s Kristinou začal několik měsíců před porodem, navštěvovala jsem jeji těh. poradnu, která se v mnohém lišila od běžné poradny u mého doktora, s miminkem se přivítala a hladila jej, vedle mě seděl manžel s prvorozenou…celá rodina se mohla účastnit  a těšit se se mnou na příchod miminka. S Kristinou jsem byla neustále v kontaktu, byla jsem vděčná, že mám s kým řešit těh. neduhy. Náš drobeček se narodil letos v lednu a na tento krásný den, kdy jsem se zamilovala do svého dítěte nikdy nezapomenu Byl to porod plný lásky, klidu, intimity a porozumění s nádherným koncem.
Chtěli jsme dát našemu dítěti do vínku co nejkrásnější vstup na tento svět a musím říci, že díky kouzelné osůbce, která má vrozený dar doprovázet maminku a miminko porodem, se nám to podařilo. Náš Karlík je úžasně klidné a vyrovnané děťátko.
Moc děkujeme Kristinko. Ostatním rodičům přejeme, aby volili správně a nenechali si ujít svou první kouzelnou chvilku.

PS: Při porodu se člověk zamiluje nejen do svého dítěte, ale i do lidí kolem…proto je dobré jich mít co nejméně a moci si je vybrat“

– Věra Lišková, Mniší u Kopřivnice

 

„Kristina Neubertová Zemánková nás doprovázela při porodu našeho syna Mikuláše v únoru roku 2013 a s její pomocí jsme byli maximálně spokojeni. Předem jsme se rozhodli pro přirozený porod bez medikace a přemíry lékařských intervencí, což se s pomocí naší porodní asistentky nakonec podařilo.

Kontaktovali jsme Kristinu již pár týdnů před porodem a na několika setkáních jsme probrali vše, co s plánovaným porodem a následnou péčí o dítě souviselo. Kristina ochotně a trpělivě zodpověděla všechny naše dotazy, podělila se s námi o své zkušenosti, informovala o alternativních možnostech, poradila při tvorbě porodního plánu a doporučila odbornou literaturu, přičemž pro nás zůstala kdykoli k zastižení na telefonu. Její podporu, radu i odbornou erudici jsme velmi ocenili již v období těsně před porodem, které bylo plné pro nás stresujících vyšetření a tlaků na vyvolání porodu.

Při samotném porodu, který se rozběhl spontánně 2 dny po termínu, jsme díky její přítomnosti, dohledu a podpoře mohli strávit značnou část první porodní doby v domácím prostředí. I po následném přesunu do porodnice pokračovala v aktivní podpoře porodu – masírováním, homeopatií, radou (dýchání, tlačení, volba poloh…) a povzbuzením. Svou přítomností, trpělivostí a optimismem nám dodávala tolik potřebný klid, jistotu. Po návratu z porodnice nás opět navštívila, přičemž jsme probrali zpětně  jak průběh porodu, tak naše další dotazy týkající se kojení a péče o malého.

Díky Kristině se porod pro nás stal krásným zážitkem, na který budeme rádi vzpomínat celý život.“

– Vidličkovi, Olomouc

 

„Svou dceru jsem měla možnost přivést na svět za přítomnosti Kristinky. Empatie, pochopení, respekt k mým pocitům, prožitkům, potřebám, naprosto přirozené, poklidné, plné pohody, krásné souznění s mou osobou. Mít u sebe v takto zlomový okamžik porodní asistentku a psycholožku v jednom je naprosto jedinečné. Stále na tento den jako rodina vzpomínáme.“

– Lucie Velecká, Olomouc

 

Kristinku jsem poprve poznala na predporodnim kurzu, ktery jsem navstevovala 3 mesice pred porodem. V te dobe jsem ani neuvazovala o doprovodu k porodu z duvodu toho, ze jsem vlastne ani netusila, ze takova moznost je. O porodu jsem nevedela skoro nic a jiz behem nasich 3 sezeni jsem nacerpala mnoho vedomosti. Ale predevsim jsem najednou videla, ze porod nemusi byt synonymem velike bolesti, tak jak jsem mela od malicka zazito. Najednou mi bylo umozneno nahlednout do tolika moznosti pristupu k porodu, ze jsem se citila vyzbrojena fyzicky i psychicky svuj prvni porod zvladnout a uzit si ho. Kdyz preskocim nasledujici pripravu a nastup k porodu, chci rici primo, ze jsem si svuj porod opravdu prozila velice prijemne a citim se vnitrne velmi stastna a naplnena, ze mi Kristinka takovou moznost dala.

Kdyz mi praskla voda v nedeli vecer (sla jsem zrovna po ulici :), zavolala jsem Kristince a uslysela jsem velikou positivni reakci: „To je super!“ A vskutku od te chvile vse super bylo.

Nezazila jsem hypnoporod a i muj porod byl provazen bolesti, je to ale jina bolest – bolest, kterou zena snasi rada, kterou vlastne vita a obejima veskerou svou vnitrni silou a spolupracuje s ni a proziva ji naplno.

Kristinka me ten vecer prijela za chvilicku zkontrolovat, zmerila miminku srdecni ozvy, namazala mi brisko olejickem na podporu porodu a jelikoz jsem se citila dobre, domluvily jsme se, ze za mnou prijede opet za 2 hodiny. Tehdy me zkontrolovala opet, jiz jsem mela male kontrakce, ale vedela jsem, ze neni kam spechat a opet jsme se domluvily, ze Kristinka pojede domu a ja si lehnu a odpocinu. Jeste jsem si dala vpoklidu sprchu, s pritelem jsme si dali veceri a ulehli k odpocinku. Kristinku jsem zavolala az kolem 4 hodiny ranni, kdy kontrakce jiz byly silnejsi. Kristinka okamzite prijela a opet poslechla srdicko. Po 5.hodine jsme vyjeli do vyskovske porodnice. Do porodniho pokojicku jsem byla prijata o pul 7 rano a malicka se narodila v 11.45. Celou tu dobu se mnou byla jen Kristinka a muj pritel.

Byla to velmi krasna doba. Kristinka mi umoznovala jakekoliv polohy, napomahala mi velice tim, ze mi rikala, jak vselijak si muzu od kontrakci ulevit, mluvila na me svym prijemnym a uklidnujicim hlasem a predevsim jsem z ni citila, ze vse bude vporadku, a ze je tam se mnou pritomna naplno. A take byla. Pomohla mi velice fyzicky a hlavne psychicky, poslouchala srdicko v polohach prijemnych mne, lezela i nekolikrat primo na zemi, jen aby nemusela hybat nejak se mnou. Me pohodli bylo pro ni na prvnim miste.

Jako prvorodicka jsem si nebyla jista, jestli moje tlaceni bylo dostacujici, ci co bych presne mela delat, ale vedela jsem od Kristinky a ona mi to take behem porodu pripominala, ze mam delat to, co je mi prijemne a nasledovat predevsim svoje pocity, svoji intuici. A to je velmi dulezite.

Jsem clovek, kteremu casto dela potize rikat „ne“. Kdyz vesel do pokojiku pan doktor a chtel zmerit srdecni ozvy, Kristinka me o tom informovala, ale take mi rekla, ze mam moznost odmitnout. Uvedomila jsem si, ze v te chvili jsem opravdu nechtela byt pripoutana na luzko a mit na sobe sondy, ze dnes jde o me a o me miminko a ze vskutku muzu rici „ne“. Odmitla jsem tedy. Rozhodla jsem se podle sebe – svobodne, a citila jsem se silna. A za chvili jsem porodila :)

I nasledny pristup Kristinky byl velmi jemny a lidsky. A predevsim zensky.

Vzdy jsem zavidela klukum a pozdeji muzum, ze maji lehci zivot. My zeny jej mame v mnoha vecech tezsi. Nestezujeme si proto, abychom se hazely do slabsi a ublizene pozice, ale je tomu opravdu tak. Ale v tu chvili, kdy jsem porodila svou dcerku a drzela jsem ji poprve na svem tele, uvedomila jsem si, ze muzi sice maji zivot lehci, ale my zeny ho mame mnohem mnohem krasnejsi. Od te chvile miluji byti zenou. My zeny jsme nesrovnatelne silnejsi nez muzi a nas zivot je mnohem naplnenejsi. Tak si ho, holky, uzivejte! Jste vsechny fajn a jedinecne! Opravdu :)

Mockrat Ti dekuji, Kristinko. Jsi pro mne velikou inspiraci, vnitrni silou a energii. Snad jeste jednou na videnou v porodnim pokojicku…! ;)

– Jana, Olomouc

 

V lednu 2014 jsme za pomoci Kristiny přivítali na svět našeho druhorozeného syna. Porod probíhal hodně rychle a přestože jsme vyjeli brzy po odtoku plodové vody, nezvládli jsme dojet až do Vyškova, jak bylo plánováno, a uchýlili se k nejbližší porodnici (FN Olomouc). I přes nevstřícnost službu konající lékařky se nám díky Kristině podařilo obhájit vše, co jsme si přáli. S její péčí jsme byli moc spokojeni i před porodem. Je skvělé mít po ruce profesionála, který vám ochotně poradí ve chvílích nejistoty. A pokud někomu připadá cena za služby porodní asistentky vysoká, věřte, že je to jedna z nejlepších investic! Děkujeme.

– Šimkovi, Bouzov-Jeřmaň