Co můžete udělat v těhotenství, aby Váš porod probíhal hladce

Jedním z nejdůležitějších kroků je výběr místa porodu. To, jak bude porod probíhat velkou měrou závisí na tom, kdo o vás bude pečovat a jaké jsou zvyklosti v dané porodnici. Proto doporučuji jet se s partnerem předem podívat do pár porodnic a zjistit, kde se cítíte příjemně a jednají s vámi partnersky. Většina porodnic pořádá pravidelně prohlídky porodních sálů.

Dobré je sepsat porodní přání a to v porodnici prodiskutovat předem. V porodním přání můžete upřesnit, co je pro vás důležité. Většina žen si přeje především vyhnout se nástřihu hráze, který se v našich porodnicích oproti cizině používá příliš často (zatímco v Dánsku je proveden nástřih každé 20. ženě, u nás je to každá druhá žena). Abyste se vyhla poranění je vhodné zvolit k porození miminka jinou polohu než na zádech, tak abyste se cítila dobře a pomáhala vám gravitace (ve stoje, v podřepu, v kleče..). Dalším velmi důležitým přáním je podpora nerušeného bondingu, tedy to, zda zdravotnící podporují matku, aby měla bezprostředně po porodu miminko neomezeně dlouho nahé na svém nahém těle, aby měly prostor v klidu se přivítat. Všechna vyšetření by měla miminku být provedena v náručí maminky, aby nemusely být ani na chvilku odděleni. Tato dvě přání vnímám jako nejdůležitější, protože nástřih dlouhodobě negativně ovlivňuje sexualitu a tím partnerský vztah, a harmonie mezi rodiči je velice důležitá pro harmonický vývoj miminka. Podpora bondingu zase dlouhodobě ovlivňuje vztah maminky a miminka a tím jeho schopnost milovat a tvořit vztahy. Dále se ženy v porodním přání často vyjadřují k vyvolávání a urychlování porodu (umělými hormony, léky na povolení děložního hrdla nebo předčasným puštěním plodové vody), k použití léků proti bolesti, k poloze k porození miminka, k předčasnému přestřižení pupečníku, porodu placenty apod. Když se pupeční šňůra přestřihne předčasně, může to vést k anémii miminka, k ubývání na váze a celkově zhoršené adaptaci a prospívání novorozence. Porodní asistentka či lékař by vám vždy měli předem vysvětlit, co se bude dít a proč, jaké to má výhody, nevýhodu, rizika a jaké jsou jiné možnosti, abyste se mohla zodpovědně rozhodnout. Nebojte se na cokoli zeptat.

K porodu vás může doprovodit váš partner nebo si můžete vybrat profesionální podporu – soukromou porodní asistentku či dulu. Nedoporučuji jít do porodnice sama, personál mívá na starost více rodících žen najednou, a tak byste většinu času musela strávit o samotě. Je lepší mít s sebou někoho, kdo je tam celou dobu jen pro vás, kdo vám věří a podporuje vás, a kdo neodejde, když se mění směny. To zda se má porodu účastnit tatínek dítěte je na vaší společné dohodě. Pokud je ta představa jednomu z vás nepříjemná, neměl by druhý naléhat. Výhodou soukromé porodní asistentky je to, že se spolu můžete na porod připravovat již v těhotenství, získat od ní užitečné informace, lépe se poznat. Když máte pocit, že porod začal, můžete svojí porodní bábu zavolat a ta přijede k vám domů, vyšetří vás a může o vás pečovat, než se porod pořádně rozběhne, pak se s vámi přesune do porodnice a pečuje o vás a radí až do porodu, pomáhá s prvním kojením miminka. Až přijdete z porodnice domů, opět vás navštíví, můžete spolu probrat vzpomínky na porod i praktické rady, jak pečovat o miminko a jak být brzy fit. Je příjemné vědět, že máte odborníka kdykoli na telefonu, a když potřebujete radu třeba ve tři v noci, zavoláte své porodní asistentce.

Možností, kde čerpat informace o porodu je více. Doporučuji například knihu Hypnoporod od Marie Monganové nebo Zrovuzrozený porod od Michela Odenta. Ještě lepší je navštěvovat předporodní kurz. Ty v dnešní době pořádají porodnice, mateřská centra nebo různá centra, která nabízí také jógu či jiné cvičení pro těhotné. Pokud půjdete na předporodní kurz do porodnice, dozvíte se, jak běžně probíhá porod v dané porodnici. Doporučuji však raději nějaký nezávislý kurz, kde se dozvíte informace více ze široka a budete mít větší možnost výběru. V kvalitním předporodním kurzu dostanete informace, které vycházejí z vědeckých výzkumů. Dozvíte se pro a proti jednotlivých metod užívaných při porodu, tipy na výběr porodnice v okolí a jak sepsat porodní přání. Zkusíte si techniky pro snažší a příjemnější porod. A hlavně získáte větší porodní sebevědomí, důvěru v to, že ženské tělo je k porodu výborně vybaveno a rodit je stejně normální tělesný děj jako dýchat či trávit. Je dobré, když žena v rámci kurzu shlédne video přirozeného porodu, aby viděla, jak mohou být ženy při porodu uvolněné a krásné a jak úžasné emoce přicházejí po narození miminka, když si ho žena ihned vezme do náručí.

Zvlášť pokud vás čeká první porod, je dobré pečovat před ním o hráz tedy prostor mezi pochvou a konečníkem. Osvědčila se masáž, kdy jemně olejem masírujete kůži hráze, která díky tomu zvláční a je při porodu více pružná. Začít můžete kdykoli od půlky těhotenství, každý den 5 minut. Další možností je speciální nafukovací balonek, který se zavádí do pochvy, kde se nafoukne na určitý průměr a poté se ho snažíte dostat ven, průměr postupně zvětšujete, až se dostanete k velikosti hlavičky novorozence. V ČR jsou na trhu od firmy Epi-no nebo Aniball. Nejlepší přípravou hráze na porod však zůstává sex. Od 36. týdne můžete pít čaj z maliníku, dobré je jíst 6 datlí denně. Výborné je lněné semínko, alespoň lžíci denně (do polévky, do salátu, do jogurtu…). Doporučuji pečovat o svou fyzickou kondici, cvičit jógu, chodit na procházky nebo plavat. Vhodné je dělat relaxace, když se žena dokáže při porodu uvolnit a důvěřuje svému tělu, může zažít bezbolestný porod. Nejlépe porod postupuje, když necháte vše plynout, dovolíte si být jakákoli, nesnažíte se porod kontrolovat či řídit, jen se tak necháte nést na vlnách (kontrakcích). Ideální podmínky pro porod jsou stejné jako pro milování či usínání – pocit bezpečí, teplo, ticho, tma, pocit, že vás nikdo nesleduje, nehodnotí. Všechno, co vás ruší, brzdí porod. Nejlepší přípravou pro porod je udržovat se v dobré náladě, těšit se na něj a na miminko. Obklopovat se příjemnými lidmi, kteří vám vyprávějí jen o pěkných hladkých porodech. Protože to, jak žena rodí je především o tom, zda věří, že to zvládne.

Základní poučkou zůstává, že dobře rodí zdravé tělo. Proto je důležité pečovat o sebe a být v dobré kondici. Důležité je zdravé jídlo, dostatečný pitný režim, příjemný pohyb a sex. A taky nezapomeňte, že veselá mysl – půl zdraví. Proto je důležité pěstovat v životě radost.

Taška do porodnice

Od 36. týdne je dobré mít sbalenou tašku do porodnice. Měla by obsahovat vše, co potřebujete, abyste se při pobytu v porodnici cítila dobře:

  • kygienické a kosmetické potřeby
  • ručník
  • porodnické vložky
  • vložky do podprsenky
  • přezůvky, noční košili s rozepínáním na kojení
  • oblečky pro miminko
  • plenky
  • mastičku na zadeček
  • Purelan mast na ochranu bradavek

Dále by se vám při porodu mohli hodit: masážní olej, aromaterapie (příjemné jsou citrusy, růže, neroli, geránium, nebo můžete zakoupit již hotovou směs k porodu např od firmy Nobilis Tilia), Bachovy krizové kapičky (Rescue Remedy – na uvolnění), termofor, homeopatika (Caulophyllum, Arnica Montana), žínka na otírání čela nebo nahřívání hráze, teplné ponožky, příjemná hudba..

Pokud chcete rodit ambulantně, nezapomeňte dětskou autosedačku.

V porodnici po vás také budou chtít doklady:

  • těhotenskou průkazku
  • váš OP a rodný list
  • oddací list (příp. dohodu o příjmení, pokud nejste svoji)
  • dohodu o křestním jméně dítěte
  • porodní přání.

Je dobré mít vše připravené ve velké obálce, ať pak nic nemusíte hledat a můžete se soustředit jen na porod.

Výhodné je předem si v porodnici vyplnit dokumentaci, ať pak nemusíte při kontrakcích odpovídat na zbytečné otázky.

autorka článků na blogu