Dnes jsem zavítala na ten slavný bylinkový festival a musím, říct, že to byla opravdu krása… Už jen prostředí Otevřené zahrady v Brně je úžasné, kdo jste tam ještě nebyl tak velmi vřele doporučuju! Jsem zcela zamilovaná 😍
Musím také říct, že jsem si uvědomila, jak moc je těžké vybrat to podstatné do hodinové přednášky, když jsou tématem bylinky, protože to je prostě téma srdcové a mohla bych o něm mluvit a mluvit hodiny a hodiny
No, nicméně přednáška proběhla a zde jsou pro vás, které jste se tam nedostaly a přesto by vás toto téma zajímalo, ty nejzákladnější body:
🍀 k bylinkám je třeba přistupovat s úctou a respektem jako k lékům, mají velký potenciál a sílu a mohou jak pomáhat tak škodit, když se neužívají vedomě a cíleně.
🍀Zdravá žena může být těhotná, rodit i kojit a nepotřebuje k tomu nic.
🍀Základem je zdravý životní styl (čistá voda, pestrá strava, příjemný pohyb, radost ze života, harmonické vztahy…), pokud nežijeme zdravě bylinky to nezachrání. Bylinami a přírodními prostředky nelze nahradit (dohnat) zdravý životní styl (jen krátkodobě a na úkor).
🍀Pokud se ovšem i tak vyskytne nějaká komplikace, brala bych přírodní prostředky ve většině případů jako metodu první volby.
🍀Je důležité nestřílet na slepo, dobře volit, co použiju, znát vedlejší účinky…
🍀 To, co sedí jedné ženě, nemusí sedět všem… Pozor na univerzální řešení a trendy.
🍀 Důležité je být citlivá sama k sobě, hledat svou cestu. Základem orientace je pocit „příjemna“ a „nepříjemna“ (odporu). Těhotenství je výborná příležitost k tomu naučit se být k sobě citlivá
🍀Důležité je také znát míru, v určité míře může bylina harmonizovat v jiné míře dráždit… (lék v přehnané míře je jed)
🍀Mít pokoru, že ne vše jde řešit přírodní cestou.
🍀 Je dobré nezapomínat na to, že chceme-li léčit tělo, pomáhá pracovat s duší a chceme-li ulevit duši, pomáhá pracovat s tělem.
🍀Je důležité vědět co léčím ( např u vaginálního zánětu je dobré vědět zda ho způsobují kvasinky či bakterie – léčba se může lišit)
🍀Je dobré brát v potaz roční období, teplo, vlhko…
🍀 Je dobré využívat místní byliny, ty co potřebujeme jsou nám nablízku
🍀 V těhotenství je základ výživa a hýčkat se, naučit se milovat své tělo skrz jeho opečovávání… Dělat to, co mi dělá dobře. Opečovávací rituály. Nedělat co mi nedělá dobře.
🍀 Nejen čaje a aromaterapie, ale i Bachovy květové esence, květové vody, koupele, napářky, obklady, vykuřovadla, tkáňové soli, homeopatika…
🍀Žena při porodu potřebuje především klid a čas.
🍀 Aby mohla žena porodit, potřebuje „mít v sobě miminko“, všechno ostatní je „navíc“ nikoli špatně ale ne nezbytné
🍀 Porod se dá vyvolat přírodní mi prostředky, ale lepší je dát tomu čas. Dodnes nevíme, co vlastně porod spouští, je důležité mít k tomu respekt, že tělo ví, kdy je čas
🍀 Je dobré znamení, když žena spolehá při porodu především na sebe a ne na množství preparátů
🍀Žena v šestinedělí potřebuje být opečovávána, teplo a sytit
🍀Dítě potřebuje především vůni své mámy, být s ní.
🍀Na miminko doporučuju používat zásadně jedlé věci (př. mandlový olej…)
🍀 Jiný stav trvá po čas těhotenství, porodu a šestinedělí. Na konci šestinedělí je krásné udělat rituál na uzavření jiného stavu…
🍀 Těhotenství, porod a šestinedělí mohou být krásné…
No a pak jsme si říkaly různé konrétní použití konkrétních bylin v praxi a o tom zase třeba někdy příště